Przedstawiciele Europejskiej Federacji Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE) i Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) wskazali na kluczową funkcję rodziny dla Europy i Kościoła katolickiego. W obliczu „zimy demograficznej” oraz „pandemii samotności i wyniszczających konfliktów” Europa potrzebuje rodzin. „Bez nich budowanie trwałego pokoju jest niemożliwe” – stwierdza wspólne memorandum, które podczas spotkania w Rzymie podpisali 7 października przewodniczący FAFCE – Vincenzo Bassi i przewodniczący CCEE – abp Gintaras Grušas.
Bassi podkreślił gotowość stowarzyszeń rodzin do „służenia Kościołowi w Europie i naszym wspólnotom”. Dzieje się to w duchu papieża Franciszka, który w swojej adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” opisał gościnność rodzin i ich pomoc ubogim i zepchniętym na margines jako „symbol, świadectwo i uczestnictwo w macierzyństwie Kościoła”. Rodziny są powołane, aby być świadkami „radosnej odpowiedzialności” i „żywotnej solidarności międzypokoleniowej”– stwierdził przewodniczący FAFCE.
W opinii abp. Grušasa jedność między rodzinami a Kościołem jest „światłem w tych mrocznych czasach wojny i samotności w dzisiejszej Europie”. Ważne jest, aby wspólnie „stawić czoła wyzwaniom, jakim jest spadek liczby urodzeń i powszechna rezygnacja” oraz pokazać, „że rodzina stanowi podstawę odbudowy pokoju i solidarności między wspólnotami narodowymi i pokoleniami”. Przewodniczący CCEE przypomniał, że biskupi i świeccy są wezwani do wspólnego dzielenia się odpowiedzialnością, aby być „solą i światłem ziemi”.
"Memorandum of Understanding” – protokół ustaleń – rozszerza bliższą współpracę i komunikację pomiędzy FAFCE a biskupami lub konferencjami biskupów w Europie. Zgodnie z porozumieniem podpisanym po raz pierwszy w 2018 roku, FAFCE uczestniczy w posiedzeniach Komisji CCEE ds. Rodziny i Życia jako organ doradczy i wspierający.
Założona w 1997 roku FAFCE zrzesza 33 organizacje członkowskie z 20 krajów europejskich. Federacja, której sekretariat generalny mieści się w Brukseli, od 2001 roku uczestniczy w pracach Rady Europy, jest członkiem Forum Międzynarodowych Katolickich Organizacji Pozarządowych i jest zarejestrowana w rejestrze przejrzystości instytucji UE.
Rada Konferencji Biskupich Europy istnieje od 1971 roku. Jej sekretariat mieści się w Rzymie. Poszczególne konferencje biskupów reprezentowane są przez swych przewodniczących. Zadaniem CCEE jest koordynowanie współpracy Kościołów lokalnych Europy.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.