Watykańska fundacja Centesimus Annus pro Pontifice ma nowego prezesa. Został nim prof. Paolo Garonna, który zastąpił na tym stanowisku prof. Annę Marię Tarantolę. Fundacja powstała ponad 30 lat temu pod wpływem nauczania Jana Pawła II, a jej nazwa pochodzi od tytułu encykliki świętego papieża.
Prof. Tarantola była członkiem Rady Fundacji od listopada 2015 roku, a następnie prezesem Fundacji od marca 2019 roku. Wcześniej była zastępcą dyrektora generalnego Banku Włoch i prezesa RAI. Z powodów osobistych poprosiła o nieprzedłużanie jej kadencji.
Jej następcą został prof. Paolo Garonna, który jest członkiem Komitetu Naukowego Fundacji od 2008 roku. Jest on profesorem polityki gospodarczej na Uniwersytecie LUISS w Rzymie. Nowy prezes jest absolwentem Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. Studia specjalistyczne kontynuował w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Był m.in. zastępcą sekretarza wykonawczego Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, dyrektorem generalnym głównego urzędu statystycznego Włoch (ISTAT) oraz sekretarzem generalnym Federacji Bankowości, Ubezpieczeń i Finansów. Jest autorem badań i publikacji na temat nauki społecznej Kościoła, ekonomii i finansów.
Fundacji Centesimus Annus pro Pontifice powstała ponad 30 lat temu pod wpływem nauczania Jana Pawła II, a jej nazwa pochodzi od tytułu encykliki świętego papieża. Szerząc społeczne nauczanie Kościoła, stara się pokazać, że nie jest to tylko teoria, ale może się stać stylem życia, który przyczynia się do rozwoju społeczeństwa na miarę godności człowieka. Fundacja wspiera m.in. projekty rozwojowe w Afryce i Ameryce Łacińskiej.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.