Nuncjusz z Kijowa na Meetingu w Rimini: gesty dobroci dają nadzieję

Akty dobroci w kontekście wojny stają się heroicznymi gestami, owocem wyobraźni miłosierdzia. To właśnie o nich opowiadał podczas Meetingu w Rimini nuncjusz apostolski w Kijowie, abp Visvaldas Kulbokas na spotkaniu zatytułowanym: „Jeśli chcesz pokoju, przygotuj pokój”. Połączył się on przez Internet z uczestnikami spotkania.

Reklama

Abp Kulbokas przypomniał początek rosyjskiej inwazji i podkreślił liczne gesty solidarności, które pozwalają z ufnością patrzeć w przyszłość. Opowiadał o Ukraince, która dzięki pomocy wielu znajomych sprowadziła do kraju pomoc o wartości 60 milionów dolarów. Następnie nuncjusz przypomniał o 800 osobach ewakuowanych z Mariupola dzięki pomocy parafii protestanckiej. „To jest powód, dla którego pokładam nadzieję w społeczeństwie obywatelskim, które bierze sobie do serca wyzwania i ma większe szanse na bycie wyrazistym” – podkreślił abp Kulbokas.

Według nuncjusza to właśnie społeczeństwo obywatelskie jest w stanie wcześniej zdać sobie sprawę z niebezpieczeństwa niektórych sytuacji. „Były oznaki, że coś jest nie tak. Nawet ja nie doceniałem postępu pewnych procesów, życie uczy nas, że w obliczu ogromnych wyzwań wysiłki muszą być ogromne, tutaj mam wrażenie, że wszelkiego rodzaju instytucje mają wrodzoną trudność w działaniu z wyprzedzeniem. Ludzie bardziej niż instytucje są w stanie dostrzec sytuacje kryzysowe. Prawdą jest jednak, że wojny nie podlegają żadnym regułom i dlatego instytucje są nieprzygotowane” – powiedział.

Podczas okrągłego stołu głos zabrała również Ołeksandra Matwijczuk, ukraińska prawniczka i liderka kijowskiej organizacji praw obywatelskich Centrum Swobód Obywatelskich, która w 2022 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Ołeksandra ukazała przykłady przemocy, które miały miejsce w kraju. Jej zaproszenie do społeczności było odważne, zachęciła do gestów solidarności, które będą wyrazem człowieczeństwa i sprawią, że ludzie nie będą obojętni na dramat innych. 

Wzruszające były relacje Lali Liparteliani i Anastasii Zolotovej, szefowych ukraińskiej organizacji pozarządowej „Emmaus”, również zaangażowanych w ewakuację niepełnosprawnych. Obie przypomniały o poczuciu wyobcowania, utracie tożsamości z powodu wojny, ale także o radykalności „tak” dla Chrystusa; o sile, której trzeba się trzymać, by wciąż mieć nadzieję na jutro pełne pokoju.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7