„Jeśli nie szukamy tego, co najważniejsze, to czego szukamy?” – brzmi temat 45. Spotkania na rzecz Przyjaźni między Narodami w Rimini, które jest organizowane przez ruch Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie). Odpowiadając na to pytanie Papież w specjalnym przesłaniu na Meeting w Rimini wskazuje na miłość i wiarę.
Franciszek podkreśla, że w czasach, w których żyjemy „poszukiwanie tego, co stanowi centrum tajemnicy życia i rzeczywistości, ma kluczowe znaczenie”.
„Wartość ludzkiej egzystencji nie polega na rzeczach, osiągnięciach” – zaznacza Papież, ani też na wyścigu kompetencji, ale na „relacji miłości, która nas podtrzymuje, zakorzeniając naszą podróż w zaufaniu i nadziei: to przyjaźń z Bogiem, która następnie znajduje odzwierciedlenie we wszystkich innych relacjach międzyludzkich, jest podstawą radości, która nigdy nie zawiedzie”.
Papież cytuje założyciela ruchu Comunione e Liberazione księdza Luigiego Giussani, który mówił młodym studentom: „Jesteście kochani. To jest przesłanie, które dociera do waszego życia [...]. To jest Jezus Chrystus w historii człowieka, nieustanny początek tego orędzia: 'Jesteś kochany!'. Czym jest życie? Bycie kochanym. A istota, którą mamy w sobie? Byciem kochanym. A przeznaczenie? Być kochanym”.
Jednocześnie Papież Franciszek przypomina, że „tym, co jest dla nas istotne, najpiękniejsze, najbardziej pociągające i jednocześnie najbardziej konieczne, jest wiara w Jezusa Chrystusa”.
Ojciec Święty życzy wszystkim uczestnikom Meetingu w Rimini, aby skupienie się na tym, co najważniejsze pomagało „wziąć nasze życie w swoje ręce i uczynić je narzędziem miłości, miłosierdzia i współczucia, stając się znakiem błogosławieństwa dla naszych bliźnich”.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.