Prymas Polak: Zespół ds. Finansowania Kościoła przy Kościelnej Komisji Konkordatowej jest gotów do rozmów z rządem

Zespół ds. Finansowania Kościoła przy Kościelnej Komisji Konkordatowej jest w gotowości do rozmów z przedstawicielami rządu, ale do tej pory żadnego zaproszenia ze strony rządzących nie było – mówi KAI abp Wojciech Polak. Prymas wyjaśnia, że Zespół ten został powołany 26 marca 2024 r. dekretem Przewodniczącego Kościelnej Komisji Konkordatowej bp. Artura Mizińskiego, po otrzymaniu „nihil obstat” Nuncjusza Apostolskiego.

Reklama

Przewodniczącym Zespołu ds. Finansowania Kościoła przy Kościelnej Komisji Konkordatowej jest Prymas Polski abp Wojciech Polak, a w jego skład wchodzi czterech innych biskupów oraz doświadczeni eksperci w zakresie prawa wyznaniowego, relacji państwo-Kościół oraz kościelnych finansów. Zadaniem Zespołu jest prowadzenie rozmów z odpowiednim zespołem rządowym w celu wypracowania, w oparciu o artykuły 22 i 27 Konkordatu, wymaganych umów i uzgodnień - związanych z Funduszem Kościelnym i ewentualnym zastąpieniem go innymi formami finasowania Kościołów i związków wyznaniowych.

Zespół ds. Finansowania Kościoła przy Kościelnej Komisji Konkordatowej – jak wyjaśnia Prymas - został powołany w trybie przewidzianym przez Konkordat między Stolicą  Apostolską i Rzecząpospolitą Polską, w nawiązaniu do art. 22 ust. 2 Konkordatu. Artykuł ten stanowi, że „Przyjmując za punkt wyjścia w sprawach finansowych instytucji i dóbr kościelnych oraz duchowieństwa obowiązujące ustawodawstwo polskie i przepisy kościelne Układające się Strony stworzą specjalną komisję, która zajmie się koniecznymi zmianami. Nowa regulacja uwzględni potrzeby Kościoła biorąc pod uwagę jego misję oraz dotychczasową praktykę życia kościelnego w Polsce”.

Natomiast art. 27 Konkordatu mówi, że nie uzgodnione w umowie ze Stolicą Apostolską „sprawy wymagające nowych lub dodatkowych rozwiązań będą regulowane na drodze nowych umów między układającymi się Stronami, albo uzgodnień między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencją Episkopatu Polski, upoważnioną do tego przez Stolicę Apostolską”.

Rozmowy na temat ewentualnej likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go dobrowolną asygnatą podatkową na rzecz wybranego Kościoła ze strony obywateli, toczyły się w latach 2012 – 2013 na forum zespołów ds. finansów Kościelnej Komisji Konkordatowej i Rządowej Komisji Konkordatowej. Obie strony bliskie były wypracowania porozumienia, ale ostatecznie nie zostało ono podpisane.

Sprawa ta obecnie powraca po grudniowej zapowiedzi Donalda Tuska o ewentualnej likwidacji Funduszu Kościelnego i zastąpienia go innymi rozwiązaniami. Tusk stwierdził wówczas, że kwestia Funduszu Kościelnego dotyczy "przyjaznego, ale definitywnego rozdziału Kościoła od państwa" oraz "klarownej, akceptowalnej przez ludzi, uczciwej regulacji dotyczącej finansów, a przede wszystkim pieniędzy publicznych, z których korzystały i korzystają Kościoły w Polsce". W tym celu powołał  w marcu br. specjalny międzyresortowy zespół, kierowany przez wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama