Jej uczestnicy odnowili też akt poświęcenia Francji Matce Bożej przez króla Ludwika XIII
Maryjna procesja przeszła ulicami stolicy Francji w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jej uczestnicy wzięli udział w Nieszporach odprawionych na placu św. Jana Pawła II przed odbudowywaną po pożarze z 2019 roku katedrą Notre-Dame. Odnowili także akt poświęcenia Francji Matce Bożej przez króla Ludwika XIII – odpowiednik ślubów króla Jana Kazimierza w Polsce.
Trwająca kilka godzin procesja wyruszyła spod kościoła św. Wawrzyńca. Zatrzymała się przy bazylice Matki Bożej Zwycięskiej, po czym dotarła na plac przed katedrą. Tam zostały odprawione Nieszpory, a po ich zakończeniu uczestnicy procesji wyruszyli do kościoła św. Germana z Auxerre koło Luwru, gdzie rozpoczęła się Msza św. Przewodniczył jej wikariusz generalny archidiecezji paryskiej, prałat Dominique Catta.
Na zakończenie liturgii odnowiono śluby króla Ludwika XIII. Ten francuski monarcha z pierwszej połowy XVII wieku przez wiele lat nie mógł się doczekać narodzin następcy tronu. W latach 1632-1638 kilkakrotnie składał przysięgę, że poświęci swój kraj Matce Bożej, jeśli wyprosi mu Ona u Boga tę łaskę. Ciążę królowej Anny Austriaczki na początku 1638 roku, po 23 latach małżeństwa, Ludwik XIII zinterpretował jako Bożą odpowiedź na swe modlitwy. Dotrzymał słowa i 10 lutego tego roku podpisał i ogłosił uroczysty edykt poświęcający Maryi Francję. Syn, Ludwik XIV przeszedł na świat 5 września 1638 roku.
Król postanowił także, iż 15 sierpnia w Paryżu odbywać się będą procesje, a w każdym kościele, którego patronką nie jest Matka Boża, winna powstać kaplica Jej poświęcona. Obiecał również ufundowanie nowego ołtarza głównego w katedrze Notre-Dame w Paryżu, lecz nie zdążył już tego wykonać, gdyż zmarł w 1643 roku. Ołtarz powstał ponad 60 lat później decyzją jego syna Ludwika XIV.
Sam akt poświęcenia Francji Matce Bożej potwierdził w 1650 roku Ludwik XIV, a ponowił go Ludwik XV w 1738 roku. W czasie rewolucji francuskiej Zgromadzenie Narodowe w 1792 roku odwołało ten akt, ale przywrócił go w 1814 roku król Ludwik XVIII. Nie na długo jednak, gdyż został on ostatecznie odwołany w 1831 roku przez Ludwika Filipa I.
W latach 80. XX wieku arcybiskup Paryża kard. Jean-Marie Lustiger przywrócił odmawianie aktu poświęcenia Francji w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.