W maju 2023 roku Ojciec Święty powierzył kard. Zuppiemu misję w sprawie Ukrainy.
Kard. Matteo Zuppi kontynuuje zleconą mu przez papieża Franciszka misję humanitarną w sprawie Ukrainy. Watykańskie Biuro Prasowe poinformowało, że sytuacja w tym kraju znalazła się w centrum rozmowy papieskiego emisariusza ze specjalnym przedstawicielem chińskiego rządu.
„Serdeczna rozmowa” – jak informuje Sala Stampa – między Li Hui, specjalnym przedstawicielem chińskiego rządu ds. euroazjatyckich, a kard. Zuppim odbyła się 14 sierpnia. W watykańskim komunikacie czytamy, że „podczas rozmowy telefonicznej wyrażono wielkie zaniepokojenie sytuacją i potrzebę wspierania dialogu między stronami, z odpowiednimi międzynarodowymi gwarancjami dla sprawiedliwego i trwałego pokoju”.
Misja humanitarna
W maju 2023 roku Ojciec Święty powierzył kard. Zuppiemu, który jest przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch misję w sprawie Ukrainy. Tym samym Ojciec Święty docenił jego doświadczenie zdobyte we Wspólnocie św. Idziego, z ramienia której uczestniczył w pokojowej mediacji m.in. w czasie wojny w Mozambiku. Istotę działań kard. Zuppiego wyraźnie sprecyzował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej podkreślając już na samym początku, że „celem misji w Moskwie i Kijowie nie jest podjęcie mediacji, lecz promowanie dróg pokoju”. „Jest to misja pokojowa powierzona przez papieża kard. Zuppiemu, przede wszystkim po to, by tworzyć pewną atmosferę i środowisko, które mogłyby otworzyć drogi pokoju” – podkreślił kard. Pietro Parolin. W ramach swej misji kard. Zuppi odbył wizytę na Ukrainę, po czym udał się do Moskwy, Waszyngtonu i Pekinu. Owocem tych działań jest m.in. zainicjowanie powrotu do domów ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji oraz wymiana jeńców wojennych.
Rany współczesnego świata
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kard. Zuppi opublikował na łamach katolickiego dziennika „Avvenire” komentarz, w którym pisze o ranach współczesnego świata w odniesieniu do cierpienia Maryi. „Matka zna ból, a Jej ból pozwala nam zrozumieć ból tych, którzy cierpią” – podkreślił kard. Zuppi. Wskazał, że dzisiejsze Wniebowzięcie pokazuje nam dobitnie Mater Dolorosa, z siedmioma mieczami, które przebijają Jej serce.
„Maryja jest dziś szczególnie w Europie, w Rosji i na Ukrainie, w Ziemi Świętej, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i wszędzie tam, gdzie na świecie wybuchają winne wojny i giną niewinne ofiary” – napisał kard. Zuppi. Podkreślił, że dla matki nie ma rankingu bólu. Przywołał słowa, które usłyszał od matki izraelskiego zakładnika wciąż znajdującego się w rękach Hamasu, że nie chce ona, aby jej ból powodował więcej bólu. Włoski hierarcha podkreślił, że czuje powagę słów wielkiego patriarchy Atenagorasa: „Kościoły siostrzane, narody braterskie”. „My jednak ten horyzont z trudem dostrzegamy w podziałach i wrogości, które wydają się rosnąć zamiast maleć. Prawdą jest również, że podział Kościołów zmniejsza braterstwo między narodami” – napisał kard. Zuppi.
W dalszej części tekstu zadał kilka kluczowych pytań: „Czy możemy obchodzić święto Wniebowzięcia, nie wstydząc się naszego chrześcijaństwa w kawałkach? Czy wystarczająco bolejemy nad przeciwnościami, w której żyjemy? Czy jesteśmy gotowi zaryzykować nasze talenty w modlitwie i solidarności, aby ponownie otworzyć przyszłość dla naszych braci i sióstr, którzy zostali z niczym?”.
***
Publikujemy pełną treść komunikatu Stolicy Apostolskiej:
Dnia 14 sierpnia 2024 r. rano odbyła się serdeczna rozmowa między Li Hui, specjalnym przedstawicielem rządu chińskiego do spraw euroazjatyckich, a kardynałem Matteo Zuppim, w kontekście misji powierzonej kardynałowi przez Papieża Franciszka na rzecz pokoju w Ukrainie i po spotkaniu w Pekinie we wrześniu ubiegłego roku. Podczas rozmowy telefonicznej wyrażono wielkie zaniepokojenie sytuacją i potrzebą wspierania dialogu między stronami, z odpowiednimi międzynarodowymi gwarancjami dla sprawiedliwego i trwałego pokoju.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.