Z udziałem kilku tysięcy wiernych zgromadzonych w Bazylice Watykańskiej pod przewodnictwem Benedykta XVI odbyła się Msza św. z okazji uroczystości św. Apostołów Piotra i Pawła. W homilii papież nawiązał do przypadającej dzisiaj 60. rocznicy swoich święceń kapłańskich.
Po wygłoszeniu homilii odbyła się ceremonia wręczenia paliuszy. W gronie nowych metropolitów obok Polaka, metropolity Rygi, abp. Zbigniewa Stankiewicza paliusze otrzymali m.in.: abp Marjan Turnšek z Mariboru, abp Cesare Nosiglia z Turynu, abp Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo z Dżakarty, abp Jose Horacio Gomez z Los Angeles, abp Guire Poulard z Port-au-Prince, abp Jesus Ruben Salazar Gomez z Bogoty oraz prymas Brazylii, abp Murilo Sebastiao Ramos Krieger z Sao Salvador da Bahia.
Paliusz jest długą zamkniętą wstęgą, wykonaną z białej wełny, ozdobioną sześcioma krzyżami z czarnej wełny, nakładaną przez głowę i spływającą na piersi i plecy. Prawo jego noszenia mają papież - w całym Kościele oraz arcybiskupi-metropolici - tylko na terenie ich prowincji kościelnych podczas uroczystych liturgii.
W uroczystości wziął udział także brat Benedykta XVI ks. prałat Georg Ratzinger, który wraz z nim został wyświęcony na kapłana 29 czerwca 1951 r. w katedrze we Fryzyndze.
Modlitwę wiernych odczytano w kilku językach. Po włosku modlono się za święty Kościół Boży, niechaj będzie mocny w wierze i zakorzeniony w Nauce Apostołów; po niemiecku za Benedykta XVI, aby był umacniany mocą Ducha Świętego, oświecany Słowem Bożym, wspierany przez wspólnotę Kościoła i modlitwą całego Ludu Bożego w głębokiej wdzięczności za dar 60 lat kapłaństwa; po malajalamsku za wszystkie potrzeby życia ludzkiego, aby serce człowieka nawróciło się na wszelkie dobro, gościnność, przebaczenie, aby ludy ogarnięte bratobójczymi wojnami, przemocą i terroryzmem zaznały sprawiedliwości i pokoju; po portugalsku za cały świat, aby każdy człowiek żyjący w samotności, cierpieniu i chorobie odzyskał godność dziecka Bożego; po francusku za całą rodzinę Bożą zgromadzoną w bazylice, aby arcybiskupi metropolici, którzy otrzymali paliusze byli gorliwymi i zaangażowanymi pasterzami i z troską prowadzili powierzony im Lud Boży.
Zgodnie z tradycją czerwone róże i czerwone ornaty użyte w czasie Mszy św. przypominały o męczeńskiej śmierci Piotra i Pawła. "Tu es Petrus" - śpiewał chór po zakończeniu Eucharystii, kiedy Benedykt XVI wraz z delegacją Patriarchatu Konstantynopola modlił się przy grobie św. Piotra w Grotach Watykańskich.
Tradycyjnie też późnoantyczna rzeźba św. Piotra w Bazylice Watykańskiej była okryta czerwoną szatą, a na jej dłoni widniał pierścień rybaka. Na głowę rzeźby św. Piotra nałożono papieską tiarę.
Od pięciu lat uroczystość świętych Piotra i Pawła jest Dniem Papieskim Benedykta XVI oraz dniem szczególnej łączności z Następcą św. Piotra i Stolicą Apostolską. Na całym świecie zbierane są wówczas datki na działalność charytatywną papieża, zwane świętopietrzem.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.