Powstanie Zespół ds. Nowej Ewangelizacji

Podczas obrad trwającego w Licheniu 355. zebrania plenarnego Episkopatu wyłoniony zostanie skład Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, który działać będzie w ramach Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski – poinformował KAI abp Stanisław Gądecki.

Reklama

Decyzja o utworzeniu Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji w ramach Komisji Episkopatu ds. Duszpasterstwa podjęta została przez Konferencję Episkopatu Polski na 354. zebraniu plenarnym, jakie miało miejsce w marcu br. w Zakopanem. Decyzja ta została podjęta w ślad za utworzeniem przez Ojca Świętego Benedykta XVI w ramach struktur Stolicy Apostolskiej odrębnej Rady ds. Spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Powstała ona we wrześniu 2010 r., a jej przewodniczącym został abp Rino Fisichella.

Zadania watykańskiej Rady ds. Spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji precyzuje List Apostolski w formie motu proprio „Ubicumque et semper” (Wszędzie i zawsze), opublikowany 12 października 2010 r. Benedykt XVI zauważa w nim, iż na przestrzeni dziejów ewangelizacja przyjmowała różne formy i sposoby realizacji, zgodnie z realiami miejsca, sytuacji czy momentu historycznego. „Dzisiaj nowa ewangelizacja – jak pisze Ojciec Święty - musi się zmierzyć ze zjawiskiem dystansowania się od wiary, które przejawia się coraz bardziej w społeczeństwach i kulturach, które wydawały się być od wieków przeniknięte Ewangelią”.

W łonie polskiego Episkopatu rozważana była możliwość utworzenia – wzorem Stolicy Apostolskiej - odrębnej Rady ds. Nowej Ewangelizacji. Jednak zwyciężyła koncepcja powiązania jej (jako specjalnego zespołu) z Komisją ds. Duszpasterstwa, gdyż gremium to pracuje nad programem duszpasterskim dla Kościoła w Polsce, biorąc pod uwagę aktualne wyzwania ewangelizacyjne. Przewodniczy jej abp Gądecki.

Mówiąc o planach powołania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, abp Gądecki wyjaśnił, że zajmować się on będzie tymi polami ewangelizacji w Polsce, które nie są objęte przez duszpasterstwo tradycyjne. Wyjaśnił, że chodzić będzie o znalezienie właściwych metod ewangelizacji i sposobów dotarcia do osób obojętnych religijnie bądź niewierzących, którzy w Polsce stanowią już faktycznie większość. W parafiach praktykuje systematycznie 41 proc. Polaków, a niemal 60 proc. społeczeństwa stanowią ludzie obojętni lub wrogo nastawieni do Kościoła. „Tak więc 60 proc. naszego społeczeństwa pozostaje przedmiotem nowej ewangelizacji” – skonstatował. „Trzeba się poważnie zastanowić, jak podejść do tych środowisk, jak je poruszyć wewnętrznie, tak aby łaska Boża miała dostęp do tych ludzi” – dodał.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7