Witebsk na Białorusi ma nową katolicką katedrę. Podniesienie do tej rangi konsekrowanego tam przed dwoma laty kościoła Pana Jezusa Miłosiernego ogłosił dziś kard. Robert Sarah.
Szef Papieskiej Rady „Cor Unum” przewodniczył dziś w imieniu Ojca Świętego procesji eucharystycznej, która przeszła ulicami Witebska, oraz Mszy w nowej katedrze. W homilii przewodniczący charytatywnej dykasterii podkreślił znaczenie kościoła katedralnego jako miejsca, z którego biskup naucza wiary. Pochodzący z Ghany purpurat nawiązał też do cierpień i prześladowań, jakich doznawał Kościół na Białorusi w nie tak dawnej jeszcze przeszłości. Podkreślił jego wierność, zachowaną mimo trudnych doświadczeń.
Kiedy przed 12 laty w Witebsku powstała diecezja, katedrą stał się jedyny czynny w tym mieście kościół katolicki św. Barbary. Obecnie rolę tę przejmuje świątynia, która nosi wezwanie tak czczonego w tamtych stronach Jezusa Miłosiernego. Jest to pierwszy od ponad stu lat kościół wzniesiony w Witebsku.
Jutro w stolicy Białorusi kard. Sarah weźmie udział w głównych obchodach 20-lecia metropolii mińsko-mohylewskiej. Utworzył ją 13 kwietnia 1991 r. Jan Paweł II, odnawiając struktury metropolii istniejącej już od XVIII wieku w Mohylewie. W skład nowej prowincji kościelnej obok stołecznej archidiecezji weszły wówczas diecezje pińska i grodzieńska, a w 1999 r. doszła do nich również witebska, która od dziś ma nową katedrę. Papieska Rada „Cor Unum” utrzymuje bliskie kontakty z Kościołem na Białorusi, szczególnie w związku z pomocą ofiarom katastrofy czarnobylskiej sprzed 25 lat.
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.