Papież Franciszek przyjął na specjalnej audiencji w Pałacu Apostolskim artystów komików z różnych części świata. Wydarzenie zorganizowane przez Dykasterie ds. Kultury i Edukacji oraz ds. Komunikacji miało na celu nawiązanie więzi między Kościołem a artystami humoru, celebrowanie piękna ludzkiej różnorodności oraz promowanie przesłania pokoju, miłości i solidarności. Na spotkanie przybyło ponad stu artystów z Włoch i zagranicy.
Franciszek wyznał swoim gościom, że od ponad 40 lat codziennie modli się słowami: „Panie, daj mi poczucie humoru”. Są one zaczerpnięte z modlitwy św. Tomasza Morusa, której tekst Papież podarował uczestnikom audiencji. Pozdrawiając ich wskazał, że dokonują oni cudu, jakim jest wywoływanie uśmiechu na twarzach ludzi mimo trudności jakie przeżywają na co dzień.
„Potępiacie ekscesy władzy; dajecie głos zapomnianym sytuacjom; podkreślacie nadużycia; wskazujecie niewłaściwe zachowania... Ale bez rozprzestrzeniania alarmu czy terroru, niepokoju czy strachu, jak robi to większość środków komunikacji; budzicie zmysł krytyczny, sprawiając, że ludzie się śmieją i uśmiechają. Robicie to, opowiadając historie z życia wzięte, przedstawiając rzeczywistość zgodnie ze swoim oryginalnym punktem widzenia; w ten sposób rozmawiacie z ludźmi o problemach dużych i małych” – mówił Papież.
Franciszek podkreślił znaczenie daru, jakim jest budzenie uśmiechu. „Pośród tak wielu ponurych wiadomości, gdy zanurzeni jesteśmy w tak wielu społecznych, a nawet osobistych sytuacjach kryzysowych, macie moc szerzenia spokoju i uśmiechu. Jesteście jednymi z niewielu, którzy potrafią rozmawiać z bardzo różnymi ludźmi, z różnych pokoleń i środowisk kulturowych” – wskazał Papież prosząc „artystów uśmiechu”, by dalej pielęgnowali ten dar.
Na spotkanie z Papieżem przybyli artyści, aktorzy, pisarze, komunikatorzy, prezenterzy radiowi i komicy z Argentyny, Brazylii, Kolumbii, Meksyku, Timoru Wschodniego, Stanów Zjednoczonych, ale przede wszystkim z Europy. Obecna była m. in. znana amerykańska aktorka Whoopi Goldberg, wraz z nią prezenter telewizyjny Jimmy Fallon oraz komicy Chris Rock i Conan O'Brien. Włochy reprezentowało aż 67 artystów. Ambasadorką Polski na spotkaniu z Franciszkiem była ilustratorka, autorka książek, ikonopisarka - Dorota Łoskot-Cichocka.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.