Wakacyjny Zjazd Polskich Misjonarzy od 17 do 20 czerwca w Warszawie

W tym roku Centrum Formacji Misyjnej obchodzi 40-lecie istnienia.

 W tym roku Wakacyjny Zjazd Polskich Misjonarzy potrwa od 17 do 20 czerwca w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W programie są m.in. spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin nauki - powiedział PAP sekretarz Komisji KEP ds. misji o. dr Kazimierz Szymczycha. W tym roku Centrum Formacji Misyjnej obchodzi 40-lecie istnienia.

"Większość misjonarzy z Polski przygotowywała się w tym miejscu do swojej posługi, w związku z tym - wielu z nich traktuje przyjazd do centrum jak przyjazd do domu. Dla wielu z nich jest to okazja, aby wrócić do początków powołania misyjnego i formacji, którą w tym miejscu otrzymali, oraz odnowienia wiary do dalszej posługi w Kościele" - powiedział PAP o. Szymczycha.

Wakacyjny Zjazd Polskich Misjonarzy rozpocznie się po południu w poniedziałek, 17 czerwca. We wtorek w czasie mszy św. będą świętować swoje jubileusze. Eucharystii będzie przewodniczył przewodniczący komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jan Piotrowski.

Podczas warsztatów prowadzonych przez funkcjonariuszy GROM-u uczestnicy dowiedzą się, jak zachować się w sytuacjach zagrożeń i niebezpieczeństw na misjach.

W czasie zjazdu zapoznają się także z funkcjonowaniem poszczególnych agend komisji i z możliwościami uzyskania dofinansowania projektów misyjnych w zakresie duszpasterstwa, edukacji i opieki medycznej, a także z warunkami otrzymania środków transportu: samochodu, motorówki, ambulansu, czy rowerów, np. dla katechistów. Sytuację Kościoła w Polsce przedstawi misjonarzom ks. prof. Józef Kloch z UKSW.

Temat roku duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła" przybliży im ks. prof. Stanisław Urbański z UKSW oraz ks. dr Łukasz Celiński z diecezji siedleckiej. Kwestie misyjne w trwającym w Kościele synodzie o synodalności omówi w środę, 19 czerwca, ks. dr Adam Wiński, delegat ds. misji archidiecezji białostockiej.

O. Szymczycha zaznaczył, że zjazd to dla misjonarzy przede wszystkim okazja do spotkania i wymiany doświadczeń osobistych i duszpasterskich. W programie zjazdu jest także wyjazd do kina na film "Powstaniec 1863". Konferencje ascetyczne w czasie wakacyjnego zjazdu poprowadzi o. Stanisław Wojdak, ojciec duchowny tarnowskich misjonarzy.

W zjeździe rokrocznie bierze udział ok. 120 misjonarzy z Polski, którzy przebywają w kraju na urlopie. Niektórzy przyjeżdżają do ojczyzny co kilka lat.

Według danych Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji wśród 1690 misjonarzy z naszego kraju jest 272 księży diecezjalnych (fidei donum), 1377 osób konsekrowanych, w tym 619 sióstr zakonnych i 758 zakonników oraz 41 misjonarzy świeckich.

 Magdalena Gronek

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10