Aborcja finansowana przez rząd nie przyczynia się ani do poprawy opieki zdrowotnej, ani sprawiedliwości.
Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) potępiła federalne finansowanie aborcji i komercjalizację istot ludzkich poprzez zapłodnienie in vitro, jednocześnie zachęcając do polityki prorodzinnej i medycyny reprodukcyjnej. Biskup Michael Burbidge, przewodniczący Komisji ds. Obrony Życia a zarazem biskup Arlington, wystosował w imieniu episkopatu list do Kongresu, podkreślając, że Kościół sprzeciwia się każdej ustawie, która rozszerza finansowanie aborcji przez podatników.
Zaznaczył, że aborcja finansowana przez rząd nie przyczynia się ani do poprawy opieki zdrowotnej, ani sprawiedliwości; jest antytezą opieki zdrowotnej i sprawiedliwości. W imieniu episkopatu USA ponowił poparcie dla poprawki Hyde’a, która zakazuje jakiegokolwiek federalnego finansowania aborcji.
„Oferując «darmowe» aborcje lub ułatwiając aborcje, rząd w istocie żąda od kobiet w ciąży w trudnej sytuacji, aby zakończyły życie swojego dziecka, jako jedyne «rozwiązanie» ich trudności społeczno-ekonomicznych związanych z przyjęciem tego dziecka” – stwierdził hierarcha.
Bp Burbidge poruszył również kwestię zapłodnienia in vitro. Zauważył, że choć pragnienie posiadania dziecka jest rzeczą dobrą, to biskupi odrzucają zapłodnienie in vitro, ponieważ dokonuje ono komercjalizacji istot ludzkich i tworzy setki tysięcy, a nawet miliony nienarodzonych dzieci, które zostaną utracone… zamrożone lub wyrzucone i zabite. „Dlatego wspieramy medycynę reprodukcyjną, która jest często skuteczna, ale pomijana, w celu diagnozy i leczenia pierwotnych przyczyn niepłodności” – zaznaczył. Przypomniał jednoczenie, iż Kościół katolicki jako alternatywę dla zapłodnienia in vitro, popiera technologię NaPro, która ma na celu zajęcie się podstawowymi przyczynami niepłodności i umożliwienie parze poczęcia dziecka w sposób naturalny. Proces ten może czasami wymagać zmiany stylu życia w celu poprawy płodności, interwencji chirurgicznej w celu leczenia schorzeń powodujących niepłodność oraz leków w celu wywołania owulacji u kobiety lub poprawy liczby plemników u mężczyzny. „Gdy kwestie te zostaną rozwiązane, a para ma lepsze wyczucie, kiedy kobieta jest bardziej płodna, leczenie pomaga parze począć dziecko poprzez akt małżeński w sposób naturalny” – przypomniał hierarcha.
poster
Biskupi USA zachęcają również władze do prowadzenia polityki prorodzinnej, która sprawia, że posiadanie dzieci jest łatwiejsze i bardziej praktyczne dla rodziców. Bp Burbidge podkreślił wsparcie amerykańskiego episkopatu dla opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem, ulgi podatkowej na dziecko i płatnego urlopu rodzicielskiego, a także federalnego finansowania specjalnego programu żywieniowego dla kobiet, niemowląt i dzieci. Jego celem jest wspieranie zdrowia kobiet, niemowląt i dzieci o niskich dochodach poprzez dostarczanie pożywnej żywności i promowanie zdrowego odżywiania. „Nieustannie apelujemy o politykę, która stawia dzieci i rodziny na pierwszym miejscu. Społeczeństwo musi ułatwić przyjęcie i wychowanie nowego dziecka oraz promować życie i nadzieję zarówno dla nienarodzonych dzieci, jak i ich matek” – podsumował przewodniczący Komisji ds. Obrony Życia amerykańskiego episkopatu.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.