Uczmy się od bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego hojności w odpowiadaniu na biedy naszych czasów, także te spowodowane wojną w wielu krajach, zwłaszcza na Ukrainie – zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Oto słowa Ojca Świętego:
Serdecznie pozdrawiam Polaków. Szczególne słowa kieruję do pielgrzymów, którzy modlą się w Rzymie za przyczyną bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Niech Prymas Tysiąclecia będzie dla Kościoła w Polsce i świecie wzorem wierności Chrystusowi i Matce Najświętszej. Uczmy się od niego hojności w odpowiadaniu na biedy naszych czasów, także te spowodowane wojną w wielu krajach, zwłaszcza na Ukrainie. Z serca wam błogosławię.
Papieską katechezę streściła po polsku red. Beata Zajączkowska z Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego:
Rozpoczynamy cykl katechez na temat Ducha Świętego. Odbędziemy tę podróż przez trzy wielkie etapy historii zbawienia: Stary Testament, Nowy Testament i czasy Kościoła. Nasz wzrok zawsze będzie skierowany na Jezusa, naszą nadzieję. Nie będziemy zajmować się archeologią biblijną, ale będzie to podążanie drogą słońca od świtu do południa. Duch Święty sprawia, że świat przechodzi od chaosu do kosmosu, czyli od bezładu do czegoś pięknego i uporządkowanego. Także dziś widzimy spustoszenie jakiego ludzkość dokonała i nadal dokonuje w stworzeniu, zwłaszcza gdy chodzi o wykorzystywanie jego dóbr. Istnieje zewnętrzny chaos – społeczny i polityczny – oraz wewnętrzny w każdym z nas. Św. Franciszek z Asyżu pokazuje nam drogę wyjścia powrót do harmonii Ducha Stworzyciela: drogę kontemplacji i uwielbienia. Niech ta refleksja wzbudzi w nas pragnienie doświadczenia Ducha Stworzyciela.
W dzisiejszej audiencji uczestniczyli między innymi: biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie Pavlo Gonaczaruk; Przedstawicielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, pielgrzymujące do Rzymu w intencji kanonizacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego; Delegacja Sekretariatu Misyjnego Dżiwodaja, który niesie pomoc trędowatym dzieciom w Indiach. Obecna jest doktor Helena Pyz, misjonarka od 35 lat pracująca wśród trędowatych; Grupa międzyparafialna z Włocławka; Grupa młodzieży wraz z nauczycielami z Działdowa; Młodzież ze Szkoły Katolickiej im. św. Rodziny w Krakowie, z nauczycielami; Grupa uczniów i nauczycieli z XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Łodzi; Maturzyści z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Katowicach a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.