Podążajmy za świętością papieża

„Święci są wśród nas. Miejmy odwagę podążać ich śladami!” – zaapelował metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba podczas diecezjalnego dziękczynienia za beatyfikację Jana Pawła II w Drohiczynie.

Uroczystość dziękczynna odbyła się 10 czerwca podczas „Dnia Podlasia”, obchodzonego w rocznicę pobytu  błogosławionego Jana Pawła II na Podlasiu.

Głównym punktem uroczystości, na którą zaprosił wszystkich biskup drohiczyński Antoni Dydycz, była Eucharystia dziękczynna, celebrowana przez metropolitę warmińskiego ks. abp Wojciecha Ziembę, na ołtarzu polowym przed drohiczyńską katedrą.

Poprzedziła ją adoracja Najświętszego Sakramentu i uroczyste nieszpory, celebrowane przez ojca duchownego WSD w Drohiczynie ks. kan. dra Jarosława Przeździeckiego, w intencji Ojca Św. Benedykta XVI z racji 60-lecia jego kapłaństwa.

Przed Eucharystią, biskup drohiczyński Antoni Dydycz w towarzystwie ks. abpa Wojciecha Ziemby, poświęcił obraz błogosławionego Jana Pawła II, autorstwa prof. Stanisława Baja, umieszczony w ołtarzu bocznym kościoła katedralnego.

W kryptach katedralnych złożono też hołd wojewodom podlaskim i zmarłym w katastrofie pod Smoleńskiem. Po modlitwie za zmarłych, przed tablicą przypominająca wojewodów podlaskich, urzędujących w Drohiczynie, gdy był on stolica województwa, kwiaty złożył obecny wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski. Natomiast przed tablicą ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, złożył je burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym.

Wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej ks. prał. dr Stanisław Ulaczyk, nawiązując do 20 lecie powstania diecezji, przypomniał postać pierwszego jej biskupa Władysława Jędruszuka, wcześniej administratora diecezji pińskiej oraz jego działalność, w stosunku do katolików w dawnym ZSSR. Jemu została też poświęcona też nowa, jubileuszowa publikacja książkowa.

W homilii abp Wojciech Ziemba, nawiązując do dwóch pielgrzymek bł. Jana Pawła II do Polski, podczas których ustanowił on w Białymstoku diecezję drohiczyńską (w 1991 roku) oraz roku odwiedził Drohiczyn (w roku 1999) – przypomniał potrzebę zakorzeniania się w jego przesłanie, które nam pozostawił.

Metropolita warmiński przypomniał, jak ważne sprawy poruszył papież podczas tych dwóch pielgrzymek do ojczyzny. Podczas pierwszej bł. Jan Paweł II przypomniał Dekalog. Ukazał go, jako moralny fundament dany dla dobra człowieka. Podczas drugiej zaś pokazał istotę miłości Boga i człowieka, ukazaną w ewangelicznych błogosławieństwach, stanowiących konkretna drogę odkrywania pierwotnej miłości Boga.

Hierarcha przypomniał również, że to bł. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze najwięcej świętych i błogosławionych z różnych stanów społecznych, pokazując tym samym, iż miłość do Boga i człowieka jest zawsze możliwa, niezależnie od warunków i okoliczności.

Kaznodzieja zaapelował również o umiejętne przekazywanie dziedzictwa i nauczania bł. Jana Pawła II kolejnym pokoleniom, aby jego misja nadal trwała.

Na zakończenie liturgii został odmówiony akt zawierzenia diecezji drohiczyńskiej.

Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku wręczyli ks. bp. Antoniemu Dydyczowi „Kordelasę Leśnika Polskiego” – czyli odznaczenie w formie ozdobnej broni myśliwskiej. Z okazji zbliżających się imieniny Biskupa, życzenia drohiczyńskiemu ordynariuszowi złożył w imieniu przybyłych starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk. Podkreślił on jego wielkie zainteresowanie każdą społecznością i osobami w niej funkcjonującymi na terenie diecezji.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Rządu, Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych różnych szczebli, kompania Wojska Polskiego, poczty sztandarowe, służby mundurowe, bractwa, duchowieństwo z różnych zakonów i diecezji w Polsce, Niemczech, Białorusi i Rosji oraz wierni z terenu diecezji drohiczyńskiej i sąsiednich.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniły chóry parafialne z parafii p.w. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim i z Ciechanowca, Chór Polskiej Pieśni Narodowej z Bielska Podlaskiego oraz męski chór „Wiarus” z Międzyrzecza Podlaskiego.

Po Eucharystii odbył się koncert ku czci błogosławionego Jana Pawła II, w wykonaniu artystów Opery i Filharmonii z Bydgoszczy. Zaprezentowali oni klasyczne utwory wielkich mistrzów muzyki, przeplatane słowami jego oraz nauczania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12