Nadzieję, że nowy protokół fakultatywny do konwencji o prawach dziecka wzmocni system ochrony praw człowieka wyraził stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy urzędach ONZ w Genewie
Abp Silvano Tomasi wypowiedział się na trwającej w tym szwajcarskim mieście od 30 maja do 17 czerwca 17. sesji oenzetowskiej Rady Praw Człowieka. Projekt dodatkowego protokołu dotyczy procedury komunikowania przypadków przemocy względem dzieci.
„Oprócz samego aspektu prawnego daje on słowo nadziei i otuchy tym dzieciom i młodzieży, których niewinność i ludzka godność zostały zranione przez okrucieństwo obecne w świecie dorosłych” – powiedział 6 czerwca watykański dyplomata. Wskazał, że lepsza współpraca państw, ONZ, społeczeństwa czy instytucji religijnych zapewni ofiarom przemocy i nadużyć miłość, troskę, pomoc. Przypomniał, że Konwencja Praw Dziecka przyznaje rodzinie zasadnicze znaczenie. Zgodnie z tą linią Stolica Apostolska jest przekonana, że interesom dzieci służy się przede wszystkim w kontekście tradycyjnej rodziny. Abp Tomasi przytoczył też apel Benedykta XVI z 18 listopada 2009 r. o zaangażowanie wszystkich na rzecz uznania praw dzieci i coraz większego poszanowania ich godności. „Oby nowy protokół zbliżył nas do naszego ostatecznego celu, którym jest respektowanie godności każdego: kobiety czy mężczyzny, dorosłego czy dziecka” – życzył przedstawiciel Watykanu na forum Rady Praw Człowieka w Genewie.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.