Niemal 30 lat posługi Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino w Polsce.
W lutym przyszłego roku minie 30 lat, od momentu pojawienia się Polsce Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino. Założona przez Sługę Bożego ks. Franciszka della Madonna wspólnota posługę w diecezji drohiczyńskiej rozpoczęła w 1995 roku, później rozwijając ją w Legionowie. O historii zgromadzenia i jego dziełach na polskiej ziemi Vatican News - Radiu Watykańskiemu opowiedziała s. Laura Boschi, Pełnomocniczka Zgromadzenie Sióstr Urszulanek NMP Niepokalanej z Gandino na Polskę.
Najważniejszym, jak podkreśla siostra Laura dziełem, jest utworzone w 2006 roku Centrum Promocji Życia im. Jana Pawła II w Legionowie. W jego ramach działa Dom Samotnej Matki i Dziecka. „Przyjmujemy do domu wszystkie potrzebujące kobiety, również te, które są jeszcze w ciąży, ponieważ dziecko jest dzieckiem od samego poczęcia. Przyjmujemy też dziewczyny, które były w domu dziecka, bądź rodzinie zastępczej, ale chcą się usamodzielnić" - zaznacza siostra Laura. W domu panuje regulamin, jednak najważniejsza jest rodzinna atmosfera, która wynika z charyzmatu urszulanek. „Patrzymy przede wszystkim na osobę" - podkreśla siostra Boschi.
Siostry z pomocą świeckich pracowników trzy razy w roku organizują serię warsztatów plastycznych, muzycznych, haftowania oraz decoupage. Dają możliwość nauki i poszerzenia umiejętności. „Uczestniczki były bardzo zadowolone, chętnie biorą udział w tych zajęciach" - dodaje siostra. Rozmówczyni Vatican News - Radia Watykańskiego podkreśla, jak wielka jest pomoc z zewnątrz. „Serca Polaków są bardzo otwarte. Kobiety w Domu Samotnej Matki dostają wiele prezentów od fundacji i prywatnych darczyńców, prezenty dostają też kobiety, które już opuściły dom. Mamy wiele przyjaciół w Polsce i we Włoszech, oni pomagają nam pomagać" - dodaje siostra. W Legionowie działa też od 11 lat Okno Życia, które poświęcił abp Henryk Hoser. Pewnego dnia udało się dzięki oknu uratować pozostawioną tam dziewczynkę, nadano jej imię Marysia.
Siostry w Legionowie prowadzą również przedszkole katolickie i poradnię psychologiczną. Odbywają się też spotkania modlitewne Lecio Divina. „Dziękuję Bogu, że jestem w Polsce, wiele nauczyłam się od ludzi, gdy się daje, również wiele się otrzymuje, Opatrzność Boża nad nami czuwa, jestem pewna, że Bóg chciał, bym tu była" - podkreśla siostra Laura.
Głównym celem Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP z Gandino jest służba osobom poprzez pedagogię miłości. W szczególności jest to wychowanie dzieci i młodzieży, wychowanie kobiety w świetle duchowości Maryjnej i św. Anieli Merici.
W Nurcu-Stacji posługują s. Maria i s. Katarzyna. W Legionowie cztery: s. Dominika, s. Edyta, s. Marzena oraz s. Laura. Siostry Urszulanki Niepokalanej Panny Maryi z Gandino posługują nie tylko w Polsce i we Włoszech. Są też w takich krajach jak: Etiopia, Erytrea, Brazylia, Argentyna i Kenia. W roku 2018 świętowały 200. rocznicę założenia ich zgromadzenia.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.