Słowo, które niszczy mury nienawiści

Słowem „dziękuję” możemy niszczyć mury niechęci i nienawiści, zaleczyć niezabliźnione rany – powiedział kardynał Kazimierz Nycz na początku Mszy świętej przed Świątynią Opatrzności Bożej, gdzie trwają uroczystości Dnia Dziękczynienia.

Eucharystii przewodniczy nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore. W Mszy bierze udział ok. dwudziestu biskupów. Obecny jest m.in. emerytowany metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski i warszawscy biskupi pomocniczy oraz sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik.

Homilię głosi przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik.

Wierni zgromadzeni na Polach Wilanowskich dziękują za beatyfikację Jana Pawła II oraz posługę Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

We wstępie do Mszy św. kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że to już czwarty Dzień Dziękczynienia obchodzony przed Świątynią Opatrzności Bożej i w całym kraju. Obchodzimy go, by podziękować Bogu i Opatrzności Bożej za wszelkie dobro, zwłaszcza za opiekę nad ojczyzną. Uczymy się też dziękować ludziom za to, co dla nas zrobili - dodał.

Dalej podkreślił, że "dziękuję" to proste i piękne słowo, a "dziękując sprawiamy, że sami stajemy się lepsi". Zaznaczył, że dziękując Bogu za łaski i miłość, wkraczamy na drogę modlitwy uwielbienia, a "mówiąc 'dziękuję' zwalczamy nasze polskie malkontenctwo, krytykanctwo, czasem nawet postawę roszczeniową".

"Słowem dziękuję możemy niszczyć mury niechęci i nienawiści, zaleczyć niezabliźnione rany" - dodał.

"Dziś w sposób szczególny za beatyfikację Jana Pawła II oraz za kard. Stefana Wyszyńskiego - dwóch wielkich Polaków. Zanosimy też modlitwy o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia" - podkreślił. Dodał, że obaj wielcy Polacy znajdą należne miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej i Muzeum, które przy nim powstaje.

Tuż po Mszy św. relikwie bł. Jana Pawła II zostaną przeniesione do Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej. Po południu będzie można zwiedzić Panteon oraz pomodlić się przed relikwiami papieża Polaka i bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

O godz. 13.30 dla najmłodszych zostanie otwarte miasteczko papieskie. Będzie po nim oprowadzał aktor ubrany w strój gwardzisty, zatrzymując dzieci przy symbolicznych punktach-miastach z życia Karola Wojtyły: w Wadowicach najmłodsi poznają małego Lolka, w Krakowie – młodego kapłana Karola Wojtyłę, w Rzymie muppety-gołębie opowiedzą jak na co dzień żył papież, a w Wilanowie dzieci dowiedzą się, dlaczego został świętym. – Postanowiliśmy powtórzyć pomysł z miasteczkiem papieskim, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem podczas obchodów beatyfikacyjnych. W ten sposób uczymy najmłodsze pokolenie, kim był Jan Paweł II – wyjaśnił Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej.

Pielgrzymi będą mogli też zobaczyć Wielki Portret Jana Pawła II (złożony ze 105 tys. zdjęć), który 1 maja został odsłonięty na fasadzie Świątyni Opatrzności Bożej.

Podobnie jak w poprzednich latach o godz. 15.00 do nieba poszybują tysiące błękitnych baloników – symbol wdzięczności za łaski otrzymane od Bożej Opatrzności w minionym roku. Do wieczora potrwają koncerty m.in. Arki Noego i Skaldów. Po zmroku Świątynia zabłyśnie specjalną iluminacją.

W niedzielę 5 czerwca we wszystkich parafiach archidiecezji warszawskiej odbędzie się także zbiórka do puszek na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Dzięki funduszom zebranym w ub. roku (ok. 9 mln zł) udało się zamknąć stan surowy otwarty, wykonać część betonową i stalową kopuły oraz ustawić w niej 5-metrowy krzyż. Do ukończenia stanu surowego zamkniętego (m.in. przykrycie kopuły, ocieplenie, elewację zewnętrzną, przygotowanie ołtarza) potrzeba jeszcze ok. 20 mln zł. Z kolei na ukończenie części muzealnej potrzeba 25 mln zł, a na wypełnienie jej ekspozycją 20 mln zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11