80 tysięcy na Lednicy

Za życie, pontyfikat i beatyfikację papieża Jana Pawła II dziękowała w sobotę młodzież na Polach Lednickich.

Reklama

W spotkaniu, któremu przyświecało hasło „JPII – liczy się świętość!” uczestniczyło ponad 80 tysięcy młodych Polaków i ich rówieśników z Europy.

Przed oficjalnym rozpoczęciem spotkania nad Polami Lednickimi przeleciał helikopter MI 8 P z 36. Pułku Lotnictwa Transportowego, z którego pokładu w 1997 roku Jan Paweł II pozdrawiał młodych ludzi czuwających pod Bramą-Rybą. Podobnie jak wtedy, śmigłowiec trzykrotnie okrążył Pola pozdrawiając w ten sposób uczestników spotkania. Jak mówił organizator apelu, dominikanin o. Jan Góra, niewykluczone, że po zakończeniu „służby” w wojsku maszyna na stałe „wyląduje” nad Lednicą.

Przelot śmigłowca był niejako sygnałem do rozpoczęcia spotkania, które tradycyjnie obwieściło bicie lednickiego dzwony. Drogą III Tysiąclecia, w kierunku Bramy-Ryby, przeszły delegacje z symbolicznymi kluczami do kilkudziesięciu polskich miast. Klucze przekazały m.in. Katowice, Gliwice, Łódź, Tarnobrzeg, Lublin, Lubaczów, Kalisz, Konin, Leszno, Żywiec, Bydgoszcz, Gdańsk, Suwałki, Nowy Targ, Przemyśl, Skoczów i Kościerzyna – rodzinne miasto abp. Henryka Muszyńskiego.

W procesji podążały także poznańskie bamberki, amazonki, przedstawiciele poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz górale z płaszczem Jana Pawła II przywiezionym z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Niesiono także krzyż, który „towarzyszył” Janowi Pawłowi II w czasie jego odchodzenia do Domu Ojca, ogromną flagę Polski oraz ikonę Matki Bożej.

W procesji Drogą III Tysiąclecia szli także: prymas Polski abp Józef Kowalczyk, prymas Czech Dominik Duka OP oraz gnieźnieński biskup pomocniczy Wojciech Polak. Witając zebraną nad Lednicą młodzież abp Kowalczyk przyznał, że jest urzeczony jej entuzjazmem, radością i tym, w jaki sposób wyraża swoją wiarę.

„Przyprowadził was tutaj bł. Jan Paweł II, przyprowadził, abyście podziękowali Bogu za życie, posługę i świadectwo Papieża Polaka” – mówił Prymas.

Wspominał także pamiętny rok 1997, kiedy Jan Paweł II przeleciał nad Polami Lednickimi i skierował do młodych swoje pierwsze przesłanie. „W symbolicznym geście przejdziecie przez bramę w kształcie ryby. Pamiętajcie o słowach Chrystusa: Ja jestem prawdą, jeżeli ktoś przejdzie przeze Mnie będzie zbawiony. Nie lękajcie się przejść przez bramę, którą jest krzyż” – przypomniał słowa papieża Prymas.

Podkreślił również, że Jan Paweł II miał otwarte serce dla każdego człowieka i bardzo kochał młodzież. „Pamiętajcie o jego słowach i pielęgnujcie w sobie ogień wiary” – prosił Prymas.

Nawiązując do kluczy – jednego z symboli tegorocznego spotkania – wyraził nadzieję, że otworzą one drogę do każdego serca i że w Polsce zrealizowane zostanie to, o co tylekroć prosił Jan Paweł II, by „nie zabrakło cegieł przepalonych sumień” i byśmy potrafili korzystać z wolności, którą odzyskaliśmy.

Program tegorocznego spotkania opierał się na przesłaniach, jakie Jan Paweł II kierował do młodych ludzi uczestniczących w spotkaniach lednickich w latach 1997-2004. Każde z tych stacji/pereł – jak nazwali je organizatorzy – opatrzone zostało specjalnym tytułem. Pierwsze przypominało o istocie i znaczeniu chrztu świętego.

„Chrzest to początek nowego życia. Poprzez chrzest stajemy się dziećmi Bożymi i członkami Ludu Bożego” – mówił abp Dominik Duka, który przewodniczył nabożeństwu. Przestrzegał również młodych przed „zaciemnieniem w sobie tego znamienia, jakie wyciska w sercu chrzest”. „W oczach Boga stajemy się wtedy niewiarygodni” – podkreślił Prymas Czech.

W czasie procesji do Bramy-Ryby niesiono krzyż papieski, świecę z rybą, misę i dzban do chrztu, kropidło poświęcone przez Papieża Polaka oraz relikwiarz św. Wojciecha wraz z jego wizerunkiem. Młodzi wysłuchali także przesłania Jana Pawła II z 1997 roku oraz stojąc odnowili przymierze chrztu. Później wszyscy zostali pokropieni przez księży wodą z Jeziora Lednickiego.

Kolejną stacją było bierzmowanie. Nabożeństwo poprowadził abp senior Henryk Muszyński. Po wysłuchaniu przesłania Jana Pawła II z 1998 roku i modlitwie młodzi zostali namaszczeni wonnymi olejami.

Prezentacja papieskich przemówień oraz towarzyszące im nabożeństwa trwały do późnych godzin nocnych. Kolejne stacje nosiły tytuły: „Cel naszej drogi, dom Ojca”, kiedy miało miejsce rozesłanie misjonarzy, „Chrystusa wczoraj, dziś i na wieki” z nabożeństwem wyboru Chrystusa poprowadzonym przez abp. Józefa Kowalczyka, "Wypłyń na głębię”, „Kana Galilejska” z błogosławieństwem narzeczonych, „Talenty” z rozdaniem lednickich talentów oraz „Egzamin z miłości” z ostatnim przesłaniem Jana Pawła II do młodych z 2004 roku.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7