80 tysięcy na Lednicy

Za życie, pontyfikat i beatyfikację papieża Jana Pawła II dziękowała w sobotę młodzież na Polach Lednickich.

Reklama

Głównym punktem apelu była Msza św. sprawowana o zachodzie słońca pod przewodnictwem Prymasa Polski. Homilie do młodych wygłosił dominikanin o. Jacek Salij OP. Zwrócił uwagę, że XV Ogólnopolskie Spotkanie Młodych odbywa się po raz pierwszy w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Nawiązując do tego wydarzenia podkreślił, że Chrystus nie potrzebował żadnego wywyższenia, chciał jednak, aby człowiek został wywyższony.

„Wniebowstąpienie jest wywyższeniem naszej ludzkiej natury. To dzieło niebywale trudne, przekraczające ludzkie wyobrażenie, które dokonało się przez krzyż, a jego celem było doprowadzenie nas wszystkich do nieba” – mówił do młodych o. Salij.

Podkreślił również, że świętość jest powołaniem każdego człowieka. „Ostatecznie liczy się świętość, liczy się to, abyśmy byli święci, abyśmy byli tam, gdzie Syn Boży”- tłumaczył kaznodzieja. Stwierdził również, że pytanie zadawane przez kapłana podczas chrztu św. „Czy chcesz przyjąć chrzest?”, „Czy chcecie, aby wasze dziecko przyjęło chrzest?” jest w istocie pytaniem „Czy chcesz być święty”, „Czy chcecie, aby wasze dziecko było święte?”.

Zachęcał również młodych ludzi, by spróbowali odpowiedzieć sobie na pytanie, kim są i po co są w Kościele święci? Odpowiadając użył metafory, z której – jak mówił – często korzystali ojcowie Kościoła. Metafory, w której pionowa belka krzyża wskazuje dwa kierunki, od Boga do nas i od nas do Boga. Kult świętych to wielkie dziękczynienie za życie i świadectwo wyniesionych na ołtarze. Belka pozioma natomiast to wezwanie do naśladowania świętych. To także ich wstawiennictwo za nas, poprzez które buduje się Kościół Boży, który obejmuje wszystkie pokolenia.

O. Salij kilkakrotnie przypomniał także postać bł. Jana Pawła II. Jak mówił, bez papieża Polaka i wielkiego prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego sytuacja Kościoła w Polsce byłaby dziś prawdopodobnie zupełnie inna. Wskazał także na odwagę jaką miał Jan Paweł II. Jak mówił, on nie bał się niczego, bo wiedział, że świat, w którym żyjemy jest światem Bożym.

„Gdybyśmy choć w tym jednym próbowali go naśladować, to jakże bardzo zmieniłby się Kościół w Polsce i nasze społeczeństwo” – stwierdził dominikanin.

Pod koniec Eucharystii o. Jan Góra odczytał listy z pozdrowieniami przysłane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Prymasa seniora kard. Józefa Glempa. Na telebimie odtworzono także przesłanie papieża Benedykta XVI nagrane podczas środowej audiencji w Watykanie, w którym Ojciec Święty zachęcał młodych, by hasło lednickiego spotkania „JPII – liczy się świętość” było dla nich inspiracją.

Młodzież dokonała także wyboru Chrystusa. Wspólnie z młodymi Polakami zrobili to ich rówieśnicy z Austrii, Białorusi, Czech, Holandii, Litwy, Niemiec, Portugalii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii.

Przed północą na Polach Lednickich rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, a później odbył się koncert ku czci bł. Jana Pawła II. Godzinę po północy młodzi zaczęli przechodzić przez Bramę-Rybę w symbolicznym geście wyboru Chrystusa jako najwyższej wartości w życiu.

Symbolami tegorocznej Lednicy była skała i klucz. Każdy z uczestników otrzymał fragment skały z wymalowaną na nim rybą – symbolem Jezusa Chrystusa oraz klucz ze słowami „Otwórzcie Drzwi Chrystusowi” i fragmentem Ewangelii wg św. Mateusza. Specjalne, złote klucze przygotowano dla księży.

Symboliczna była także scenografia. Jej główny element stanowiła ogromna sieć przywieziona przez rybaków z Jastarni i rozwieszona nad Bramą-Rybą. Zawieszono na niej portret bł. Jana Pawła II.

Ważąca 5,5 tony stalowa konstrukcja w kształcie ryby stanęła nad brzegami Jeziora Lednickiego k. Gniezna w kwietniu 1997 roku. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. To właśnie tutaj, według wielu historyków, Mieszko I przyjął chrzest, wprowadzając tym samym państwo Polan do rodziny chrześcijańskich narodów Europy. Bramę-Rybę ustawiono, by przeprowadzić przez nią młodzież w trzecie tysiąclecie. Stało się to w nocy z 2 na 3 czerwca 1997 roku, podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Od tego czasu, nieprzerwanie, organizowane są doroczne Ogólnopolskie Spotkania Młodych.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7