Warszawa: Młodzi dziękują

Młodzież z archidiecezji warszawskiej zebrała się 4 czerwca przy świątyni Opatrzności Bożej, by dziękować za dar beatyfikacji Jana Pawła II.

Spotkanie poprzedziło niedzielne uroczystości Dnia Dziękczynienia. Wspólna modlitwa, konferencje o obronie życia i małżeństwie, koncerty i świadectwa złożyły się na program, w którym wzięło udział ok. tysiąca osób. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Czas to miłość”. Młodzi mieli okazję wysłuchać prelekcji Tomasza Terlikowskiego nt. obrony życia i ks. Marka Dziewieckiego nt. miłości i małżeństwa. Bawili się też podczas koncertu zespołu Misericirdia Gospel Group oraz zespołu 30 Synów i 40 Wnuków jeżdżących na 70 oślętach. Otwarta też była kaplica z Najświętszym Sakramentem, by młodzi mogli się pomodlić.

Po prelekcjach w uroczystej procesji z udziałem zespołu tanecznego Diakonia Tańca, przeniesiono monstrancję w kształcie krzyż z Najświętszym Sakramentem z kaplicy na scenę ustawioną przed świątynią. Tam adorację poprowadził kard. Kazimierz Nycz. Po niej procesyjnie wyniesiono Najświętszy Sakrament, a kardynał podziękował młodym za przybycie. Przypomniał, że to właśnie dla osób młodych budowana jest świątynia oraz Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. – Wielu spośród was nie pamięta kard. Wyszyńskiego, bo byliście za mali lub w ogóle was w tedy nie było na świecie, niektórzy coraz mniej pamiętają Jana Pawła II – mówił kardynał. Podkreślał, że to byli dwaj wielcy Polacy, biskupi i kardynałowie, z których jeden został papieżem, a którzy kochali młodzież i chcieli by młodzi kochali Jezusa.

Kard. Nycz wspominał lata 60 ubiegłego stulecia, gdy seminaria duchowne świeciły pustkami i wielki szturm na duszpasterstwa i parafie, którego celem było odszukanie powołań. Już 10 lat później seminaria potrzebowały rozbudowy. Potem nastąpiły „błogosławione” lata 80-te, gdy Polacy byli przy papieżu Janie Pawle II. - On zainicjował Światowe Dni Młodych i choć mówiono mu „nie przyjdą, to już nie te czasy”, to jednak młodzi przyszli i nie opuścili papieża aż do jego śmierci – podkreślał kard. Nycz. – Trzeba wołać do bł. Jana Pawła II „ucz nas iść do Jezusa”.

Metropolita warszawski mówił, że jest jeszcze wiele do zrobienia, również dla księży, by iść do młodych i przyciągać ich do Chrystusa. – Dziękuję, że dziś przyszliście i chciałbym, by było was dużo więcej – powiedział do młodych kard. Nycz, wskazując na krzesła, które „czekają na wasze koleżanki i waszych kolegów”. – Niech Jezus prowadzi was po drogach młodości i gdy się uczycie i gdy się bawicie, by wszystko było na chwałę Boga - życzył. Zaprosił młodych na niedzielną procesję z pl. Piłsudskiego do świątyni Opatrzności Bożej z relikwiami Jana Pawła II i na uroczystości Dnia Dziękczynienia. Spotkanie zakończył koncert muzyki chrześcijańskiej.

Z kolei od godz. 21 do północy w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu trwa czuwanie modlitewne przy relikwiach bł. Jana Pawła II.

W niedzielę 5 czerwca we wszystkich parafiach archidiecezji warszawskiej odbędzie się także zbiórka do puszek na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Dzięki funduszom zebranym w ub. roku (ok. 9 mln zł) udało się zamknąć stan surowy otwarty, wykonać część betonową i stalową kopuły oraz ustawić w niej 5-metrowy krzyż. Do ukończenia stanu surowego zamkniętego (m.in. przykrycie kopuły, ocieplenie, elewację zewnętrzną, przygotowanie ołtarza) potrzeba jeszcze ok. 20 mln zł. Z kolei na ukończenie części muzealnej potrzeba 25 mln zł, a na wypełnienie jej ekspozycją 20 mln zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7