- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca – powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.
- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane – powiedział.
Podziękował także tym księżom, tak z diecezji sosnowieckiej, jak i każdej innej, a także księżom zakonnym, którzy swoją jasną i dobrą posługą wzmacniają wiarę i „są prawdziwym błogosławieństwem dla Kościoła". Przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.
- Za każdą sytuację, w której – z naszego powodu – osłabła w was wiara. Przepraszam! Jest mi bardzo przykro i bardzo wstyd! – mówił abp Adrian Galbas.
Postawił również diagnozę, jakie są jego zdaniem powody spadającego uczestnictwa wiernych w niedzielnych nabożeństwach.
- To nie dlatego zmniejsza się liczba obecnych na niedzielnych Mszach, że jest niż demograficzny, że są takie „be-media", że jest laicyzacja, i liberalizm, i ateizm i postpandemia. Nie dlatego, a w każdym razie nie tylko dlatego. Na Mszy jest nas mniej, bo gdy z niej wychodzimy – za rzadko żyjemy według Eucharystii. To wszystko jakoś szczególnie dotyczy nas, księży i biskupów – dodał administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.
Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła okres Triduum Paschalnego. W czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu" rozbrzmiały kościelne dzwony, które następnie wraz z organami zamilkły aż do Wigilii Paschalnej. Ponadto abp Galbas obmył nogi 12. Wojownikom Maryi.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.