Bp Pieronek: Biskupstwa w Polsce to dwory

Panuje u nas daleko posunięty indywidualizm, a biskupi czują się utwierdzeni na swoich tronach – mówi bp Tadeusz Pieronek w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego”. – Trzeba bić na alarm: biskupstwa w Polsce to dwory. A dwór i służba to fałszywa wizja Kościoła – dodaje były sekretarz generalny polskiego Episkopatu.

Reklama

 

Jego zdaniem, w polskimKościele „każda krytyczna opinia jest traktowana jako wyjście poza ortodoksję".

Dodaje, że wizja Kościoła soborowego nie jest biskupom potrzebna. – Bo mają władzę. I uważają, że lepiej myślą niż wszyscy ci, którymi rządzą, bo... sam nie wiem - myślą, że mają natchnienie? - zastanawia się biskup w rozmowie  ze Stefanem Wilkanowiczem i dodaje, że solidaryzuje się z krytycznym listem, napisanym niedawno przez o. Ludwika Wiśniewskiego.

Bp Pieronek uważa, że fatalne jest uwikłanie Kościoła w politykę. „Fatalne jest Radio Maryja z tym uwikłaniem” – dodaje. – Co więcej: próbuje się przy pomocy tekstów soborowych przekonywać, że biskupi są powołani do robienia polityki. Oczywiście, jeśli polityka to roztropna troska o dobro wspólne, to jasne, że powinni się w nią angażować wszyscy. Ale biskupi angażują się w to, kto ma rządzić, a to już wkroczenie na pole minowe – zauważa bp Pieronek.

- Kluczowe są nominacje biskupie, bo w tym i następnym roku cały „stary” Episkopat odejdzie - kontynuuje Pieronek. – Tymczasem na obradach Konferencji Episkopatu Polski... Często mi wstyd za te spotkania. Bo na czym polegają? Uchwalanie patronów, tytułów bazylik i wielu innych drobiazgów. Na miły Bóg, przecież trzeba się zająć ludzkimi problemami! Problemami tak trudnymi, że aż zęby bolą - ale my kultywujemy stary styl niedotykania tego, co trudne – podsumowuje biskup.

- Kościół musi być czytelny, nie może się chować za gardę. Jak się pomyli - to się poprawi. Jak zgrzeszy - przeprasza. I powinien wzbudzać entuzjazm - bo być człowiekiem wierzącym to piękna sprawa - przekonuje bp Tadeusz Pieronek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7