Soboty bez telewizora i wyjazdy z rodzicami w weekendy - to nowe prawa dzieci, których wprowadzenie proponują organizatorzy akcji "Znane-Nieznane prawa dzieci". Jak pokazują badania OBOP, w soboty dzieci spędzają przed telewizorem ponad 3 godz., a ich rodzice blisko 9 godz.
Jak wynika z badań TNS OBOP, w okresie styczeń-kwiecień 2011 r. dziecko spędziło przed telewizorem średnio 2 godziny i 25 minut w ciągu dnia. To razem 34 dni w roku. Najwięcej czasu przed telewizorem dzieci spędzają w sobotę - 3 godziny i 4 minuty. Rekord padł w sobotę 5 marca - aż 3 godziny i 43 minuty.
Rodzice każdego dnia wpatrzeni są w telewizor średnio przez 3 godziny i 58 minut. To aż 54 dni w roku. Dorośli także najwięcej czasu przed telewizorem spędzają w weekendy - 8 godzin 77 minut. Rekordowy był weekend 1-2 stycznia - 10 godzin i 46 minut.
Jednocześnie prawie 40 proc. dzieci deklaruje, że marzy o wspólnych wyjazdach z rodzicami.
Celem kampanii "ZnaneNieznane prawa dzieci" jest zwrócenie uwagi na rosnący problem zanikania więzi i bliskości w rodzinie. W ramach akcji, podczas niedzielnej imprezy dla dzieci na Zamku Królewskim w Warszawie, przygotowana ma zostać inicjatywa ustawodawcza na Sejm Dzieci i Młodzieży na rzecz uchwalenia nowych praw dzieci: do soboty bez telewizora i do wyjazdów z rodzicami w weekendy.
Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość ze Świdnicy, jej ambasadorem - podróżnik Marek Kamiński. "Mam dwójkę dzieci i uważam, że ciągłe gapienie się w telewizor to nic dobrego. Bardzo ważne jest dla mnie to, żeby dzieci jak najwięcej czasu spędzały w realnym świecie, poznawały prawdziwy świat, a nie wykreowany. I żeby rodzice dawali im przykład, świadectwo" - dodaje Kamiński.
Akcję patronatem objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. "Złożyłem podpis pod inicjatywą promującą aktywne spędzanie czasu wolnego w gronie najbliższych. Mamy obecnie zbyt często do czynienia z problemem niewystarczającej ilości czasu i uwagi, jaką rodzice poświęcają dzieciom" - tłumaczy RPD.
Poparcie dla nowych praw dziecka można również składać na stronie "Zbliżacz podróżniczy", którą prowadzi Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość (www.ZnaneNieznane.pl).
Podczas niedzielnej imprezy w Warszawie każdy będzie mógł złożyć podpis poparcia pod inicjatywą w postaci kolorowego odcisku swojej dłoni pod tekstem nowych praw dziecka. Organizatorzy chcą pobić rekord i przygotować najdłuższą inicjatywę ustawodawczą. Dotychczasowy rekord należy do mieszkańców Świdnicy: 44,5 metrów płótna i papieru z odciskami tysięcy dłoni.
Zebrane w czasie bicia rekordu i poprzez stronę internetową wyrazy poparcia organizatorzy chcą złożyć na ręce Marszałka Sejmu Dzieci i Młodzieży obradującego 1 czerwca, w Dniu Dziecka. Przyjęcie przez Sejm Dzieci i Młodzieży pierwszej w Polsce inicjatywy ustawodawczej do niego skierowanej i dwóch nowych praw dziecka byłoby wspaniałym prezentem dla dzieci z okazji ich święta - przekonują organizatorzy kampanii. Chcą zebrać 100 tys. podpisów. Na razie maja ponad 5,3 tys.
Organizatorzy zapraszają do Ogrodów Królewskich, gdzie w niedzielę odbywać się będzie impreza "Dzień Dziecka i Światowy Dzień Rodzin na Zamku Królewskim", w okolice tzw. namiotu NGO, w godz. 11-18.
Portal ZnaneNieznane.pl pomaga zaplanować ciekawe rodzinne wycieczki, zwłaszcza na terenie Dolnego Śląska. Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość zostało powołane w 1992 r. Jest ogólnopolską ekspercką organizacją pozarządową, zajmującą się m.in. rozwojem regionalnym.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.