Karmelitanki z Islandii o chmurze pyłu

Ten pył wciska się wszędzie. Mamy go w oczach i w ustach. A za oknem panuje szara mgła – relacjonuje dla portalu wiara.pl matka Violetta, przełożona polskiego klasztoru karmelitanek bosych niedaleko stolicy Islandii Reykjaviku. Chodzi oczywiście o chmurę wulkanicznego pyłu, który wydobywa się z islandzkiego wulkanu Grimsvotn.

– To nieco ponad 300 km od nas – objaśnia matka Violetta. Dodaje, że w pierwszych dniach po wybuchu wiatr wiał ze wschodu, od strony wzbudzonego wulkanu. Najpierw drobinki popiołu unosiły się na wysokości około 20 km. Potem jednak zaczęły opadać. Parapety klasztoru pokryły się warstewką drobniutkiego pyłu. Trzeba było zaraz zamknąć przydomowy kurnik. Ale to i tak nic w porównaniu z tym, co przeżyli ludzie mieszkający w pobliżu Grimsvotn. – Na zdjęciach widać było samochody, które poruszały się jakby w błocie – opowiada karmelitanka. Przytacza tez wypowiedź jednego z islandzkich rolników, który chciał wygonić swoje owce na pastwiska. Ale zwierzęta wróciły do owczarni i nie chciały za nic jej opuścić .

Pogoda na Islandii wciąż jest chłodna. Wczoraj temperatura wynosiła +5 stopni, a to i tak dużo w porównaniu z poprzednimi dniami. – Dopiero czekamy na wiosnę – mówi matka Violetta. Dodaje, że kierunek wiatru ma się wkrótce zmienić na taki, który zepchnie pył znad Islandii w stronę Europy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ISLANDIA, PYŁ, WULKAN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław Miłosz
  23.05.2011 16:14

  Gdyby siostrzyczki były ze Śląska i pamiętały dobre czasy gdy Śląsk z węgla, koksu i stali żył, to by dla nich ta odrobina pyłu nie była niczym niezwykłym. :)

   

  Oj, by znowu nam Amerykanie psikusa nie wyrządzili i z powodu odrobiny kurzu wizyty ukochanego (Tak, tak, akurat byłem w pewnej księgarni na Nowym Świecie, gdy wieść o wyborze się potwierdziła, zapanowała taka radość wśród obsługi i klientów, że gdyby mieli szampana, to huk eksplozji byłby głośniejszy od huku wybuchu islandzkiego wulkanu! Nimal jak na oscarach!) prezydenta Obamy nie odwołali!

   

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7