Nie chcą lekcji etyki i wiedzy o religii

Przed Sądem Najwyższym Kanady rozpoczęła się w mijającym tygodniu rozprawa na wniosek rodziców z prowincji Quebec, którzy nie chcą posyłać swych dzieci na lekcje etyki i wiedzy o religii. W prowincji lekcje takie znajdują się w programie szkolnym od 2008 roku.

Rodzice z miejscowości Drummondville są katolikami i nie chcą posyłać dzieci na obowiązkowe zajęcia, w których programie znajdują się informacje o religiach chrześcijańskich, judaizmie, wierzeniach pierwotnych mieszkańców Kanady oraz o innych tradycjach religijnych. Rodzice ci uważają, że dzieci powinny mieć możliwość rezygnacji z tych lekcji - poinformowały kanadyjskie media.

Rozprawa przed Sądem Najwyższym w Ottawie, który jest najwyższą instancją w kanadyjskim systemie prawnym, dotyczy w istocie rozumienia wolności religijnej. Rodzice z Quebec pytają, czy państwo może narzucać dzieciom uczestniczenie w lekcjach, które naruszają zasady religijne wyznawane przez rodziców dziecka. Z kolei rząd Quebecu, od chwili wprowadzenia zajęć do programu, uważa, że przygotowano je z poszanowaniem wolności religijnej i wyznania każdego ucznia - pisze dziennik "Montreal Gazette".

Rodzice z Drummondville już raz przegrali przed sądem w Quebec, odrzucono też ich wniosek o apelację, więc pozostał im tylko Sąd Najwyższy. Obecnie do sprawy przyłączyło się kilka organizacji religijnych.

Jak przypomniało Radio Canada, w 2009 roku sędzia napisał, że "sąd nie dostrzega, w jaki sposób lekcje etyki i religioznawstwa naruszają wolność sumienia i wyznania wnioskodawców i ich dzieci, skoro podczas tych zajęć omawia się ogólnie różne religie i nie zmusza dzieci do nawrócenia się na którąkolwiek z nich".

Jak podała agencja Canadian Press od 2008 roku na około miliona uczniów szkół podstawowych w Quebec, do ministerstwa edukacji prowincji trafiło prawie tysiąc wniosków o możliwość nieuczestniczenia w lekcjach religioznawstwa.

Sąd Najwyższy Kanady wyda swoje orzeczenie jesienią bieżącego roku.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EDUKACJA, KANADA

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10