Dzięki zaangażowaniu Caritas z całego świata japońska tragedia wywołała drugie tsunami solidarności. Tak podsumował wizytę w Japonii przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”.
Kard. Robert Sarah odwiedził tereny najbardziej dotknięte przez trzęsienie ziemi i tsunami. Ofiarom tragedii przekazał słowa bliskości i pocieszenia Benedykta XVI. Szef watykańskiej dykasterii odpowiedzialnej za katolicką pomoc humanitarną podkreślił, że służby Caritas wykonały wiele prac koordynujących przy transportach przychodzących z jej oddziałów na całym świecie. Podkreślił zaangażowanie i ofiarność wolontariuszy pracujących pod egidą Caritas oraz profesjonalizm jej służb. W jego przekonaniu wpływa to znacząco na efektywność pomocy dla ofiar tragedii. Konieczne jest natomiast zapewnienie zawodowym pracownikom służb humanitarnych właściwej opieki duchowej.
Kard. Sarah podkreślił również, że zaangażowanie dla ofiar tsunami w Japonii nie zagraża projektom realizowanym na Haiti. Uznał, że oba kraje pozostaną nadal priorytetem katolickiej pomocy humanitarnej. Odnosząc się natomiast do sugestii o prozelityzmie Caritas w Japonii, w której wspólnota katolicka nie przekracza 1 procenta, uznał, że są one bezpodstawne. W jego przekonaniu miłość jest darmowa i nie praktykuje się jej dla osiągnięcia innych celów. Ten, kto praktykuje caritas w imieniu Kościoła, nie będzie nigdy starał się narzucać innym wiary Kościoła. Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady „Cor Unum” pracownicy Caritas nie powinni natomiast ukrywać swej wiary i głębokich wartości, które motywują ich do pracy charytatywnej.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).