Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Rok 2011 w archidiecezji gnieźnieńskiej będzie Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego – postanowił Prymas Polski, arcybiskup Józef Kowalczyk. W liście do diecezjan napisał, że nauczanie Prymasa Tysiąclecia jest wciąż aktualne i staje się ważnym i potrzebnym głosem w wielu kwestiach dotyczących życia społecznego i religijnego.

W liście Prymas wyjaśnia, że inicjatywa ta ma związek z trzema przypadającymi w maju i w sierpniu rocznicami: 65. rocznicą konsekracji biskupiej Prymasa Tysiąclecia, 30. rocznicą jego śmierci oraz 110. rocznicą urodzin.

„Poprzez upamiętnienie tych wydarzeń pragniemy przypomnieć sobie nauczanie kard. Stefana Wyszyńskiego, a zwłaszcza przybliżyć je młodemu pokoleniu. Pozostaje ono bowiem ciągle aktualne i wyjątkowe. Jak za czasów jego posługi biskupiej dotykało ono codziennych i ważnych spraw, które przeżywała nasza Ojczyzna i Kościół w Polsce, tak i dzisiaj staje się donośnym i potrzebnym głosem w wielu kwestiach dotyczących życia społecznego i religijnego” – napisał abp Kowalczyk.

Podkreślił również, że godna przypomnienia jest także odważana postawa i świadectwo wiary wieloletniego arcybiskupa gnieźnieńskiego. „Jestem przekonany, że w dzisiejszych czasach potrzebujemy takiego przykładu i odwagi, potrzebujemy takiego męstwa oraz wierności ideałom” – stwierdził hierarcha.

Zaznaczył, że biskupie zawołanie kard. Wyszyńskiego: „Soli Deo per Mariam – Jedynemu Bogu przez Maryję – nigdy nie pozostawało bez pokrycia w jego codziennym życiu”, gdyż zmarły w 1981 r. Prymas „służył Bogu, Jemu bezgranicznie wierzył i ufał, mając Orędowniczkę i Pośredniczkę w Matce Bożej”.

„Dzisiaj potrzebujemy duchowej odnowy: my biskupi, kapłani, siostry zakonne i cały świętowojciechowy Lud Boży, aby powrócić do pierwotnej gorliwości, która być może straciła swój blask i świeżość. Potrzeba nam wszystkim głębszego spojrzenia na to, jak żyjemy, co jest dla nas najważniejsze, co stanowi dla nas największą wartość” – napisał Prymas Kowalczyk.

Wyraził również przekonanie, że przeżywanie wspomnianych rocznic związanych z posługą Prymasa Wyszyńskiego do takiej duchowej odnowy się przyczyni i przyniesie dobre owoce. Prymas Kowalczyk zaapelował również o modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji kard. Wyszyńskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8