Choć głoszenie Ewangelii w Indiach jest trudne, stanowi ono obowiązek, który nałożył na nas Chrystus. Aby być wiarygodnymi świadkami w tym wieloreligijnym społeczeństwie, chrześcijanie potrzebują solidnej katechezy. Biskupi zaś powinni czuwać na procesem inkulturacji, by został w nim zachowany depozyt wiary, a prowadząc dialog z innymi religiami, zawsze muszą mieć na względzie prawdę.
O tym wszystkim mówił dziś Benedykt XVI do kolejnej grupy indyjskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina. Tym razem byli to pasterze diecezji obrządku łacińskiego. Swe przemówienie Papież rozpoczął od zwrócenia uwagi na pilną potrzebę głoszenia Dobrej Nowiny. Również i do nas – powiedział Benedykt XVI – odnosi się misyjne polecenie Chrystusa: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
„Dziś, jak w każdej epoce, apostolski nakaz znajduje swoje źródło, a zarazem główny punkt zainteresowania, w nauczaniu wcielonego Syna Bożego, który jest pełnią Bożego objawienia, a także «drogą, prawdą i życiem» – mówił Ojciec Święty. – On, Zbawiciel wszelkiego stworzenia, niesie wszystkim Dobrą Nowinę i stanowi wypełnienie najgłębszych pragnień człowieka. Ostateczne objawienie Boga, które dokonało się w Jezusie Chrystusie i które wierzący z radością głoszą całemu światu, wyraża się w sposób szczególny w Piśmie Świętym oraz w sakramentalnym życiu Kościoła. Chrześcijańskie zaangażowanie w dawanie świadectwa o Ewangelii zawsze i wszędzie napotykało różne trudności. Jest tak na pewno również w waszym kraju, będącym domem dla wielu pradawnych religii, w tym również chrześcijaństwa. Życie chrześcijańskie w takich społeczeństwach wymaga uczciwego i szczerego przedstawiania własnej wiary, jak i poszanowania dla wierzeń naszych sąsiadów. Wasz dialog międzyreligijny musi się cechować stałym odniesieniem do tego, co jest prawdziwe, aby umacniać wzajemne poszanowanie i nie tworzyć pozorów synkretyzmu”.
Benedykt XVI zauważył, że tym, którzy przyjmują wiarę chrześcijańską, należy zapewnić solidną katechezę. Nie można jej mylić ze spekulacjami teologicznymi – zaznaczył Papież. Kapłani, zakonnicy i świeccy katecheci muszą wiedzieć, jak w sposób jasny i pobożny przekazywać piękno chrześcijańskiego życia i nauczania, które prowadzi do spotkania z samym Chrystusem.
Ojciec Święty zachęcił też indyjskich biskupów, by nadal zabiegali o poszanowanie wolności wyznania i kultu w swej ojczyźnie. Prawa te – zauważył – opierają się na wspólnej godności wszystkich ludzi i cieszą się powszechnym uznaniem.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).