Odnowią małżeńskie przyrzeczenianie

Niedziela Świętej Rodziny obchodzona jest w Kościele katolickim w Polsce w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W tym roku przypadnie ona w ostatni dzień mijającego roku - 31 grudnia. Zgodnie z zachętą Episkopatu Polski w wielu parafiach kraju zaplanowano odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

Reklama

Podczas 380. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Płocku w 2018 r. biskupi zaproponowali, aby Niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin oraz zachęcili do zorganizowania w parafiach odnowienia przyrzeczeń małżeńskich.

Niedziela Świętej Rodziny obchodzona jest w Kościele katolickim Polsce w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W tym roku przypadnie ona w ostatni dzień mijającego roku - 31 grudnia. "Tego dnia chcemy przypomnieć wszystkim o pięknie miłości, którą zostaliśmy obdarowani przez Boga" - zaznaczył w komunikacie dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP ks. Robert Wielądek.

Zwrócił uwagę, że "w przeżywaniu daru miłości, kobieta i mężczyzna otrzymali także szczególną pomoc, którą jest sakrament małżeństwa". "Konieczne jest dzisiaj świadectwo małżonków, którzy swoim życiem pokazują, że wierność jest możliwa, a współpraca z Bożą łaską zawsze przynosi owoce" - ocenił. Zaznaczył, że "obecny rok jest szczególny, ponieważ po polskich diecezjach peregrynują relikwie bł. rodziny Ulmów". "To również czas, aby przypomnieć o powszechnym powołaniu do świętości, które jest możliwe w codziennym życiu rodziny" - wskazał ks. Wielądek. Zaapelował także do wszystkich duszpasterzy w kraju, "aby zorganizowali w parafiach obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich a w homiliach zwrócili uwagę na wartość sakramentalnego małżeństwa".

W tym celu przygotowano obrzęd liturgii odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. W jego ramach śpiewany jest "Hymn do Ducha Świętego". Po nim małżonkowie odpowiadają na trzy pytania kapłana, które nawiązują do złożonej w dniu ślubu przysięgi. W ten sposób ponownie deklarują, "czy chcą wzajemnie się miłować; czy chcą okazywać sobie szacunek i żyć w coraz większej wierności małżeńskiej; czy chcą wspierać się w troskach, w radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie aż do końca życia".

"W tym czasie ich dłonie mogą być przewiązane stułą, podobnie jak to było w czasie składania przysięgi małżeńskiej w dniu ślubu. Jeśli podczas mszy swoje ślubowanie odnawia wiele małżeństw, wtedy celebrans przewiązuje stułą dłonie jednej z par małżeńskich - ale na pytania kapłana odpowiadają wszyscy małżonkowie odnawiający swe przyrzeczenia.

Magdalena Gronek

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama