Obchody 38. Światowych Dni Młodzieży w diecezjach w Polsce

38. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w przypadającą 26 listopada uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. W ramach obchodów w wielu diecezjach w Polsce zaplanowano spotkania ewangelizacyjne, koncerty, świadectwa i dyskusje.

Zgodnie z ogłoszą w listopadzie 2020 r. przez papieża Franciszka decyzją, począwszy od 2021 r. Światowe Dni Młodzieży na szczeblu diecezjalnym odbywają się nie w Niedzielę Palmową, ale w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, czyli w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w listopadzie.

W tym roku odbędą się w najbliższą niedzielę, 26 listopada, pod hasłem "Weselcie się nadzieją". Słowa te zostały zaczerpnięte przez papieża Franciszka z listu św. Pawła do Rzymian (Rz. 12,12). W swoim orędziu papież zwraca uwagę, że "chrześcijańska radość pochodzi od samego Boga". "Nie jest (ona) łatwym optymizmem ani jakimś placebo dla naiwnych: to pewność, zakorzeniona w miłości i wierze, że Bóg nigdy nie zostawia nas samych" - zastrzegł papież.

Zachęcił młodych, aby w życiu swoich przyjaciół i wszystkich, którzy ich otaczają stali się "siewcami nadziei". "Spróbujcie dzielić się słowem nadziei każdego dnia" - wskazał papież.

"Bądźcie blisko zwłaszcza tych waszych przyjaciół, którzy na pozór się uśmiechają, ale w swoim wnętrzu płaczą, będąc ubogimi w nadzieję" - dodał Franciszek.

W dniach 24-26 listopada odbędzie się Spotkanie Młodych Archidiecezji Krakowskiej- w skrócie SMAK. Po mszy św. w kościele św. Mikołaja zaplanowana jest Droga Krzyżowa, która w tym roku przyjmie formę inscenizacji teatru cieni. W sobotę zagoszczą: o. Tomasz Maniura - organizator Festiwalu Życia w Kokotku i duszpasterz NINIWY, s. Teresa Pawlak - albertynka i rzeczniczka prasowa Światowego Dnia Ubogich oraz Kasia Jawor - misjonarka świecka pracująca w Peru i Paula Jakubik - influencerka, współtwórczyni projektu CrossPost. Z soboty na niedzielę zaplanowano Noc Nikodema, czyli całonocną adorację Najświętszego Sakramentu połączoną z możliwością spowiedzi.

Centralnym wydarzeniem diecezjalnych ŚDM będzie eucharystia na Wawelu o godzinie 10.00 pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Poprzedzi ją pielgrzymka z symbolami ŚDM. Po liturgii w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej odbędą się Targi Wspólnot, podczas których świadectwem podzieli się Edzio - raper, tiktoker, autora tekstów.

W archidiecezji warszawskiej Diecezjalne Spotkanie Młodych odbędzie się w sobotę - 25 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej pod hasłem "Radując się w nadziei". Rozpoczną się od wprowadzenia relikwii bł. Carla Acutisa oraz koncertu ewangelizacyjnego Siewców Lednicy. Centralnym punktem będzie msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza o godz. 12.00.

W archidiecezji częstochowskiej tego samego dnia odbędzie się "Kana Młodych" na Hali Polonia w Częstochowie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14.00 koncertem "Edziorap". Mszy św. o godz. 18.30abp Wacław Depo będzie przewodniczył mszy św.

W diecezji siedleckiej spotkanie młodych zaplanowane jest w kilku rejonach. Zjazd odbędzie się pod hasłem "Nie lękajcie się, miejcie odwagę".

W diecezji warszawsko-praskiej Diecezjalny Zlot Młodzieży odbędzie się pod hasłem "Radując się w nadziei" 25 listopada na Arenie Legionowo. W programie będą dwa koncerty - NiemaGotu oraz ks. Jakuba Bartczaka, świadectwa oraz Liturgia Słowa.

W archidiecezji gdańskiej 26 listopada w katedrze oliwskiej w Gdańsku z młodymi spotka się bp Piotr Przyborka. Po liturgii zaplanowano blok ewangelizacyjny w czasie, którego zostaną podsumowane Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie. Będzie to także okazja do spotkanie z członkami Fundacji Młodzi na Progu.

W archidiecezji gnieźnieńskiej diecezjalne obchody ŚDM odbyły się tydzień wcześniej - 18 listopada w Dąbrówce, skąd młodzież po wspólnej modlitwie wyruszyła w pielgrzymce do Mogilna. Zjazd odbył się pod hasłem "Kózkówna - XXXVIII Światowy Dzień Młodzieży".

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jana Paweł II. Pierwsze odbyły się w dniach od 29 do 31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was".

Następne odbyły się już na szczeblu archidiecezji i parafii 23 marca 1986 r. Co dwa - trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku ze swoim biskupem.

Spotkanie Młodych z okazji roku Jubileuszowego 2025 odbędzie się w Rzymie. Jubileusz Młodych 2025 rozpocznie się 28 lipca 2025 r. a zakończy 3 sierpnia 2025 r. w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie. Będzie on jednym z 32 jubileuszy, które odbędą się między 24 stycznia a 21 listopada 2025 r.

Natomiast kolejne Światowe Dni Młodzieży zaplanowane są w 2027 r. w Seulu, stolicy Korei Południowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6