Ukończenie budowy wież ewangelistów słynnej na całym świecie bazyliki mniejszej Sagrada Familia zostało uwieńczone w niedzielę wieczorem uroczystą ceremonią w Barcelonie. Podczas nabożeństwa wewnątrz niedokończonego budynku po raz pierwszy podświetlono rzeźby z białego marmuru znajdujące się na szczycie czterech 135-metrowych wież: lwa, byka, anioła i orła.
Cztery symbole ewangelistów zostały wykonane z białego marmuru przez rzeźbiarza Xaviera Medinę Campeny'ego. Dwie wieże z aniołem i orłem jako symbolami ewangelistów Mateusza i Jana zostały ukończone we wrześniu; marmurowy lew reprezentujący ewangelistę Marka i wół symbolizujący Łukasza zostały umieszczone na pozostałych dwóch wieżach w zeszłym roku.
Cztery wieże ewangelistów otaczają Wieżę Jezusa, która wciąż jest w budowie i będzie najwyższą wieżą kościelną na świecie o planowanej wysokości 172,50 metrów. Po ukończeniu bazylika Sagrada Familia będzie miała łącznie 18 wież.
Nuncjusz apostolski w Hiszpanii, arcybiskup Bernardito Auza, nazwał świątynię podczas niedzielnej ceremonii jako "jeden z najwspanialszych poematów chrześcijańskich na ziemi". „Dzieło sztuki wykonane z kamienia wskazuje drogę do najwyższego, do wieczności” - powiedział arcybiskup.Bazylika mniejsza Sagrada Familia, zaprojektowana przez Antoniego Gaudiego (1852-1926), jest jedną z najsłynniejszych świątyń katolickich na świecie, budowaną od 1882 roku. Od 2005 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W 2010 roku papież Benedykt XVI przyznał jej tytuł "bazyliki mniejszej".Bazylika miała zostać ukończony przed 100. rocznicą śmierci Gaudiego w 2026 roku. Jednak z powodu opóźnień spowodowanych pandemią koronawirusa termin ten nie może zostać dotrzymany. Nowa data ukończenia nie została jeszcze ustalona.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Pielgrzymi będą mogli zbierać pieczątki do specjalnego paszportu w wydaniu papierowym oraz cyfrowym.
„Nie chcę powiedzieć, że przywykliśmy do katastrof, ale wiara nas nie opuszcza”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).