Szwedzka para królewska w kościele Pokoju

Król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, którzy odwiedzili Polskę na zaproszenie Bronisława Komorowskiego, złożyli wizytę w luterańskim kościele Pokoju w Świdnicy.

Spotkanie, które odbyło się z inicjatywy króla i królowej, miało miejsce 6 maja. Parze królewskiej towarzyszyli przedstawiciele szwedzkiego rządu w osobach Ministra Spraw Zagranicznych Carla Bildta, Minister Przedsiębiorczości i Energii Maud Olofsson oraz Minister Infrastruktury Cathariny Elmsäter-Svärd.

U progu kościoła dostojnych gości powitali proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy - ks. Waldemar Pytel, biskup Kościoła - ks. Jerzy Samiec, biskup Diecezji Wrocławskiej - ks. Ryszard Bogusz oraz biskup Diecezji Uppsala Kościoła Szwecji - ks. Ragnar Persenius. Po zajęciu honorowych miejsc w kościele Pokoju przez parę królewską, ks. Waldemar Pytel oficjalnie powitał i pobłogosławił niecodziennych gości w języku polskim i szwedzkim. Następnie odbył się spektakl autorstwa Susanne Rydén, znanej szwedzkiej sopranistki z Królewskiej Akademii Muzycznej, która wykonała „Podróż Krystyny”, przedstawienie o królowej Krystynie (tej samej, która udzieliła wsparcia na budowę kościoła Christianowi Czepce). - To połączenie barokowej muzyki i nowoczesnej choreografii, spektakl uwielbiany przez krytykę, obsypany nagrodami - powiedziała Katarzyna Szota z Biura Prasowego Ambasady Szwecji w Polsce.

Po zakończeniu spektaklu odbyła się prywatna audiencja, podczas której para królewska rozmawiała m.in. z przedstawicielami Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Szwecji.

Kościół Pokoju miał zaszczyt przyjmować dotychczas koronowane głowy Prus i Niemiec. W 1845 r. jego próg przekroczył król Prus Fryderyk Wilhelm IV, w 1906 r. cesarz Niemiec Wilhelm II. Prawdopodobnie przebywał tutaj także słynny król Prus Fryderyk II (przyłączył Śląsk do Prus).

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9