Król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, którzy odwiedzili Polskę na zaproszenie Bronisława Komorowskiego, złożyli wizytę w luterańskim kościele Pokoju w Świdnicy.
Spotkanie, które odbyło się z inicjatywy króla i królowej, miało miejsce 6 maja. Parze królewskiej towarzyszyli przedstawiciele szwedzkiego rządu w osobach Ministra Spraw Zagranicznych Carla Bildta, Minister Przedsiębiorczości i Energii Maud Olofsson oraz Minister Infrastruktury Cathariny Elmsäter-Svärd.
U progu kościoła dostojnych gości powitali proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy - ks. Waldemar Pytel, biskup Kościoła - ks. Jerzy Samiec, biskup Diecezji Wrocławskiej - ks. Ryszard Bogusz oraz biskup Diecezji Uppsala Kościoła Szwecji - ks. Ragnar Persenius. Po zajęciu honorowych miejsc w kościele Pokoju przez parę królewską, ks. Waldemar Pytel oficjalnie powitał i pobłogosławił niecodziennych gości w języku polskim i szwedzkim. Następnie odbył się spektakl autorstwa Susanne Rydén, znanej szwedzkiej sopranistki z Królewskiej Akademii Muzycznej, która wykonała „Podróż Krystyny”, przedstawienie o królowej Krystynie (tej samej, która udzieliła wsparcia na budowę kościoła Christianowi Czepce). - To połączenie barokowej muzyki i nowoczesnej choreografii, spektakl uwielbiany przez krytykę, obsypany nagrodami - powiedziała Katarzyna Szota z Biura Prasowego Ambasady Szwecji w Polsce.
Po zakończeniu spektaklu odbyła się prywatna audiencja, podczas której para królewska rozmawiała m.in. z przedstawicielami Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Kościoła Szwecji.
Kościół Pokoju miał zaszczyt przyjmować dotychczas koronowane głowy Prus i Niemiec. W 1845 r. jego próg przekroczył król Prus Fryderyk Wilhelm IV, w 1906 r. cesarz Niemiec Wilhelm II. Prawdopodobnie przebywał tutaj także słynny król Prus Fryderyk II (przyłączył Śląsk do Prus).
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).