Santiago de Compostela: 800 lat katedry

Uroczyste nieszpory rozpoczęły 6 maja obchody 800-lecia konsekracji słynnej katedry w Santiago de Composteli. Jubileuszowej Mszy przewodniczył abp Julián Barrio, a koncelebrowali biskupi z hiszpańskiej Galicji, Kraju Basków i Portugalii. Obecne były najwyższe władze polityczne i wojskowe Galicji. Dzisiejsza uroczystość nawiązywała do średniowiecznego przebiegu konsekracji.

Katedra w Santiago de Composteli została konsekrowana w 1211 r. przez bp. Pedro Muñiza. W uroczystej konsekracji wziął udział król Alfons IX z synem Fernandem, biskupi z diecezji galicyjskich i portugalskich, w tym z Lizbony, oraz ówczesna szlachta. Według zachowanych dokumentów procesja trzykrotnie okrążyła świątynię przy śpiewie pieśni i modlitw, zanim weszła do środka. Wewnątrz umieszczono dwanaście krzyży, które biskup namaścił olejem i poświęcił, a następnie procesja przeszła nawami katedry.

Dzisiaj uroczystość rozpoczęła się procesją wewnątrz świątyni. Przy każdym z krzyży konsekracyjnych, które zachowały się do dzisiaj, chór odśpiewał motety oparte na XIII-wiecznych inskrypcjach, które na nich się znajdują. Na dzisiejszą uroczystość muzykę do nich skomponował Joám Trillo. Po dojściu do Portyku Chwały procesja udała się do ołtarza i rozpoczęła się jubileuszowa Msza. Abp Julían Barrio przypomniał w homilii bogatą historię kompostelańskiej katedry, w której znajduje się grób apostoła Jakuba, oraz jej znaczenie dla Hiszpanii i Europy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8