Rozpoczęła się 22. podróż apostolska Benedykta XVI na terenie Włoch. Tym razem Papież odwiedza Akwileję i Wenecję, a okazją jest inauguracja przygotowań do przyszłorocznego II regionalnego Zjazdu Kościelnego.
„Północno-wschodnie Włochy są świadkiem i spadkobiercą bogatej historii wiary, kultury i sztuki, której oznaki, nawet we współczesnym zsekularyzowanym społeczeństwie, są dobrze widoczne – mówił Papież. – Mimo pluralizmu tożsamości kulturowej w ten region głęboko wpisana jest Ewangelia Chrystusa. Dowodem na to jest żywotność waszych wspólnot parafialnych, aktywność stowarzyszeń i odpowiedzialne zaangażowanie osób prowadzących duszpasterstwo. Horyzont wiary i chrześcijańska motywacja były i wciąż są nowym impulsem dla życia społecznego, inspirują konkretne działania i nasze postawy”.
Benedykt XVI wskazał, że ewangelizacja powinna koncentrować się na świadczeniu o miłości Boga do człowieka. Szczególną troską – przypomniał Papież – należy objąć ludzi starszych, chorych, potrzebujących. Wobec rozpowszechnionego kryzysu małżeństwa i spadku narodzin należy pamiętać o pomocy rodzinom i młodym ludziom. Współczesny świat stawia też przed chrześcijanami nowe wyzwania – zauważył Ojciec Święty. Trzeba nadać chrześcijański sens życiu nacechowanemu rozpaczliwą pogonią za dobrami materialnymi, praktycznym materializmem i dominującym subiektywizmem.
„Z przeżywanej odważnie wiary tak samo jak w przeszłości, także dziś wypływa bogata kultura – kontynuował Papież. – Składają się na nią: miłość do życia od poczęcia aż do naturalnego kresu; promocja ludzkiej godności; wzmocnienie znaczenia rodziny opartej na wiernym i otwartym na życie małżeństwie; zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości i solidarności. Zachodzące zmiany kulturowe wymagają byście stali się «przekonanymi chrześcijanami», zdolnymi do podejmowania nowych wyzwań kulturowych, w konstruktywnej i świadomej debacie z wszystkimi, którzy żyją w waszym społeczeństwie”.
Przemawiając w Akwilei do delegatów na zjazd kościelny Papież przypomniał, że głoszenie Miłości Chrystusa polega też na promocji dobra wspólnego w społeczeństwie i odpowiedzialnym zaangażowaniu politycznym ludzi wierzących.
Wenecja
Wieczorem papież przybył do Wenecji. O tym mieście - jako miejscu krzyżowania się ludzkich losów, kultur, języków i religii - mówił Benedykt XVI podczas powitania. Miejscem powitania było Molo św. Marka, do którego przybiła papieska motorówka. Do Wenecji Ojciec Święty przyleciał z Akwilei śmigłowcem, z którego przesiadł się następnie na bardziej typowy dla tego wyspiarskiego miasta środek transportu. Papież przypomniał związki łączące z Wenecją jego poprzedników, którzy byli wpierw jej patriarchami, jak Jan Paweł I, bł. Jan XXIII czy św. Pius X. Stwierdził też, że jego odwiedziny wpisują się w tradycję wizyt, jakie złożyli tu Paweł VI i bł. Jan Paweł II.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.