Rozpoczęła się 22. podróż apostolska Benedykta XVI na terenie Włoch. Tym razem Papież odwiedza Akwileję i Wenecję, a okazją jest inauguracja przygotowań do przyszłorocznego II regionalnego Zjazdu Kościelnego.
„Jako przystań i miejsce spotkania ludzi ze wszystkich kontynentów, miasto to ze względu na swoje piękno, przeszłość, tradycje obywatelskie, na przestrzeni wieków było powołane, by być mostem między Zachodem i Wschodem - mówił Papież. - Także w naszej epoce, z jej nowymi perspektywami i złożonymi wyzwaniami, jest ono wezwane do podjęcia szczególnej odpowiedzialności w dziedzinie wspierania kultury gościnności i dzielenia się, zdolnej budować mosty dialogu między ludami i narodami; kultury zgody i miłości mocno zakorzenionej w Ewangelii”.
Benedykt XVI przypomniał tu chrześcijańską inspirację charakterystycznej dla Wenecjan przedsiębiorczości i uczciwości, która w przeszłości zbudowała potęgę ich miasta, widoczną dziś we wspaniałych zabytkach, mających w znacznej mierze charakter religijny.
„Wasi ojcowie dobrze wiedzieli, że życie ludzkie jest w rękach Boga i że bez Jego błogosławieństwa człowiek budując, trudzi się na próżno - dodał Papież. - Dlatego odwiedzając wasze miasto, modlę się do Pana, aby dał wam szczerą i owocną wiarę, zdolną zasilić wielką nadzieję i cierpliwe poszukiwanie dobra wspólnego”.
Zdaniem patriarchy Wenecji podróż Benedykta XVI wpisuje się w kontekst aktualnych doświadczeń człowieka, związanych z różnorakimi kryzysami, które przeżywa nasz świat. W tym świetle, podkreśla kard. Angelo Scola, należy też rozumieć motto wizyty: „Utwierdzaj nas wierze”.
„Współczesnemu człowiekowi zagraża brak poczucia bezpieczeństwa. Rozumiem to w sensie głębokim. W sercu każdego człowieka jest zawsze obecne to wielkie pytanie: «Kto, w ostatecznym rozrachunku, zapewni mi bezpieczeństwo sięgające aż poza śmierć? Kto mi da miłość definitywną, do tego stopnia, że i ja ze swej strony będę mógł nauczyć się kochać i dzięki temu nadać pełny sens swemu życiu?».” – pyta patriarcha Wenecji. I dodaje: „Odpowiedzią jest wiara. A zadaniem Następcy Piotra, zgodnie z tym, co powiedział Chrystus, jest utwierdzać swych braci w wierze, a zatem w tej umiejętności opierania się w pełni na Chrystusie. Z tego zaś oparcia się na pewnej skale; wypływa wizja i sposób życia, który odnawia moje «ja»”.
W niedzielę przed południem Benedykt XVI odprawi Mszę w Mestre, czyli tej części Wenecji, która jest położona na stałym lądzie. Po zakończeniu liturgii popłynie motorówką do siedziby weneckiego patriarchy na obiad. Po południu Papież weźmie udział w zgromadzeniu w bazylice św. Marka, kończącym diecezjalną wizytację duszpasterską. Następnie przepłynie gondolą do bazyliki Santa Maria della Salute. Spotka się tam z przedstawicielami świata kultury i gospodarki, po czym poświęci odrestaurowaną kaplicę Świętej Trójcy i pomieszczenia biblioteki ośrodka akademickiego patriarchatu Wenecji. Motorówką Papież popłynie na lotnisko Marco Polo, skąd wieczorem odleci do Rzymu.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.