Rozpoczęła się 22. podróż apostolska Benedykta XVI na terenie Włoch. Tym razem Papież odwiedza Akwileję i Wenecję, a okazją jest inauguracja przygotowań do przyszłorocznego II regionalnego Zjazdu Kościelnego.
„Jako przystań i miejsce spotkania ludzi ze wszystkich kontynentów, miasto to ze względu na swoje piękno, przeszłość, tradycje obywatelskie, na przestrzeni wieków było powołane, by być mostem między Zachodem i Wschodem - mówił Papież. - Także w naszej epoce, z jej nowymi perspektywami i złożonymi wyzwaniami, jest ono wezwane do podjęcia szczególnej odpowiedzialności w dziedzinie wspierania kultury gościnności i dzielenia się, zdolnej budować mosty dialogu między ludami i narodami; kultury zgody i miłości mocno zakorzenionej w Ewangelii”.
Benedykt XVI przypomniał tu chrześcijańską inspirację charakterystycznej dla Wenecjan przedsiębiorczości i uczciwości, która w przeszłości zbudowała potęgę ich miasta, widoczną dziś we wspaniałych zabytkach, mających w znacznej mierze charakter religijny.
„Wasi ojcowie dobrze wiedzieli, że życie ludzkie jest w rękach Boga i że bez Jego błogosławieństwa człowiek budując, trudzi się na próżno - dodał Papież. - Dlatego odwiedzając wasze miasto, modlę się do Pana, aby dał wam szczerą i owocną wiarę, zdolną zasilić wielką nadzieję i cierpliwe poszukiwanie dobra wspólnego”.
Zdaniem patriarchy Wenecji podróż Benedykta XVI wpisuje się w kontekst aktualnych doświadczeń człowieka, związanych z różnorakimi kryzysami, które przeżywa nasz świat. W tym świetle, podkreśla kard. Angelo Scola, należy też rozumieć motto wizyty: „Utwierdzaj nas wierze”.
„Współczesnemu człowiekowi zagraża brak poczucia bezpieczeństwa. Rozumiem to w sensie głębokim. W sercu każdego człowieka jest zawsze obecne to wielkie pytanie: «Kto, w ostatecznym rozrachunku, zapewni mi bezpieczeństwo sięgające aż poza śmierć? Kto mi da miłość definitywną, do tego stopnia, że i ja ze swej strony będę mógł nauczyć się kochać i dzięki temu nadać pełny sens swemu życiu?».” – pyta patriarcha Wenecji. I dodaje: „Odpowiedzią jest wiara. A zadaniem Następcy Piotra, zgodnie z tym, co powiedział Chrystus, jest utwierdzać swych braci w wierze, a zatem w tej umiejętności opierania się w pełni na Chrystusie. Z tego zaś oparcia się na pewnej skale; wypływa wizja i sposób życia, który odnawia moje «ja»”.
W niedzielę przed południem Benedykt XVI odprawi Mszę w Mestre, czyli tej części Wenecji, która jest położona na stałym lądzie. Po zakończeniu liturgii popłynie motorówką do siedziby weneckiego patriarchy na obiad. Po południu Papież weźmie udział w zgromadzeniu w bazylice św. Marka, kończącym diecezjalną wizytację duszpasterską. Następnie przepłynie gondolą do bazyliki Santa Maria della Salute. Spotka się tam z przedstawicielami świata kultury i gospodarki, po czym poświęci odrestaurowaną kaplicę Świętej Trójcy i pomieszczenia biblioteki ośrodka akademickiego patriarchatu Wenecji. Motorówką Papież popłynie na lotnisko Marco Polo, skąd wieczorem odleci do Rzymu.
Jedyne, co się liczy, to zdrowie Papieża, jego powrót do Watykanu.
Podziękował lekarzom z Kliniki Gemelli za leczenie oraz wyraził bliskość z narodem ukraińskim.