Bracia Słowianie nie mogą walczyć ze sobą. Nie mogą się zabijać. Trzeba powstrzymać rękę Kaina. Dość przelewu krwi! – apelował dziś w homilii kard. Stanisław Dziwisz, wysłannik papieski na obchody 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, Królowej Podlasia - Matki Jedności. W uroczystościach wziął udział prezydent Polski Andrzej Duda.
Papież Franciszek, mianując kard. Stanisława Dziwisza swoim wysłannikiem, podkreślił w specjalnym liście, że sanktuarium Matki Bożej w Kodniu jest miejscem cudów, gdzie wiele osób przybywa, by modlić się i zawierzyć swoje życie Maryi.
Były sekretarz Jana Pawła II podczas uroczystości zaznaczył, że do Kodnia pielgrzymował przed wyborem na Biskupa Rzymu kard. Karol Wojtyła. „Przyszły Papież zwrócił uwagę na szczególny rys Matki Chrystusa: «Maryja łączy Lud Boży. A znajdujemy się na ziemi, na której to zjednoczenie ludu Bożego posiadało szczególne, historyczne znaczenie. Tutaj właśnie nastąpiło spotkanie Kościołów rozłączonych: Zachodniego i Wschodniego. Tutaj dokonywało się i dokonało się ich zbliżenie, zjednoczenie – unia»”.
Jak dodał kard. Dziwisz, podczas swojej wizyty w Kodniu przyszły Papież Jan Paweł II powiedział, że na Podlasiu, we Wschodniej Polsce „potrzebna była Matka – obecność Matki, Matki, która jednoczy: Matki, która zna wszystkie swoje dzieci, bez względu na to, czy mówią po polsku, czy mówią po rusku, czy mówią po litewsku”.
Nawiązując do obecnej sytuacji, purpurat zaznaczył, iż nie można wyrazić zgody na to, co dzieje się w Europie na oczach całego świata: tragedia „odbierająca naszym braciom i siostrom na Ukrainie ziemię, prawo do życia, do własnego języka i kultury, siejąca śmierć i zniszczenie, budząca lęk przed jeszcze większym kataklizmem. (…) Bracia Słowianie nie mogą walczyć ze sobą. Nie mogą się zabijać, nie mogą siać zniszczenia, nie mogą pomnażać ogromu cierpienia, którego jesteśmy świadkami. Trzeba powstrzymać rękę Kaina. Trzeba położyć kres nienawiści, przemocy i bratobójczej wojnie. Dość przelewu krwi!” – apelował wysłannik Papieża.
„Bracia Słowianie, dajmy światu przykład braterskiego współżycia naszych narodów, a nie ślepej nienawiści. Niech Matka Boża Kodeńska będzie nam przewodniczką drogi w dążeniu do zażegnania wojny, do pojednania i do pokoju. Wraz z Papieżem Franciszkiem składamy przyszłość ludzkości w dłoniach Maryi, Królowej Pokoju” – mówił podczas homilii kard. Dziwisz.
Podczas uroczystości nastąpiło nałożenie na obraz Maryi i Jezusa nowych koron pobłogosławionych przez Papieża Franciszka na Placu św. Piotra 3 sierpnia minionego roku.
Na zaproszenie biskupa diecezji siedleckiej Kazimierza Gurdy oraz opiekunów sanktuarium Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej przybyło wielu pielgrzymów. Uroczystości odbywają się z udziałem episkopatu Polski. Wśród gości jest m. in. prezydent Polski Andrzej Duda oraz abp Mieczysław Mokrzycki, łaciński metropolita Lwowa.
Historia sanktuarium w Kodniu sięga początków XVII wieku. Mikołaj Sapieha został uzdrowiony po modlitwie w kaplicy papieskiej na zaproszenie papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej znanej jako ta z Guadalupe lub Gregoriańska. Sapieha podstępem wykradł ikonę i przywiózł do Kodnia w 1631 roku, gdzie znajduje się ona do dziś. Z czasem Ojciec Święty wyraził zgodę na pozostawienie tam tego obrazu. Wizerunek Matki Bożej został koronowany koronami papieskimi w roku 1723. Była to jedna z pierwszych koronacji ikony na terenach Polski.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Zawiera wyraźne stwierdzenie, że istnieją tylko dwie płcie: męska i żeńska.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.