W dniach 10-12 lipca w Wilnie, podczas szczytu NATO, obradowali także biskupi polowi i kapelani wojskowi. – Podczas takich konferencji najważniejsza jest możliwość osobistego spotkania, bliższego poznania i wymiany doświadczeń – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, który uczestniczył w spotkaniu.
Bp polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz podkreślił, że spotkanie na Litwie było bardzo dobrze przygotowane i miało bogaty program. Referaty koncentrowały się wokół trzech najważniejszych tematów: posługi kapelanów w czasie wojny, pomocy duchowej po zakończeniu działań wojennych oraz problemów wynikających z wieloetniczności jednostek wojskowych.
„Przedstawiciel Ukrainy, kapelan wojskowy jezuita z Kościoła greckokatolickiego podzielił się swoim wojennym doświadczeniem, podkreślając ważność posługi duchowej dla żołnierzy, podkreślając najważniejsze cechy, jakimi powinni się kierować kapelani. Słuchając tego referatu miałem satysfakcję, że to są także nasze priorytety: troska o duchowość, o dojrzałość osobowościową, o dobre relacje we wspólnocie żołnierskiej” – zaznaczył bp Lechowicz.
Czytaj także: Szczyt NATO: Ukraina zostanie członkiem Sojuszu
Kolejny temat, podjęty w referacie przez przedstawiciela Bośni i Hercegowiny, to posługa kapelanów po zakończeniu działań wojennych, problemy wojennej traumy żołnierzy, a także ich rodzin.
Z kolei arcybiskup polowy Włoch Santo Marciano skoncentrował swój referat wokół problemów związanych z wieloetnicznością jednostek wojskowych, a co z tym się wiąże – sprawami ekumenicznych relacji w wojsku. Zauważył także, że młodzi ludzie wstępujący do wojska coraz mniej są odporni na różnego rodzaju przeciwności.
Czytaj także: Szczyt NATO w Wilnie: Chiny stanowią "wyzwanie" dla bezpieczeństwa Sojuszu
„Referatów nie było dużo, za to wiele czasu przeznaczono na dyskusję, wymianę doświadczeń, rozmowy” – powiedział bp Wiesław Lechowicz. – „Mieliśmy też czas na wspólną modlitwę w intencji, która w sytuacji obrad szczytu NATO najbardziej się narzucała, czyli o pokój. Podczas pierwszego dnia odprawiliśmy Mszę św. w wileńskiej archikatedrze, której przewodniczył metropolita wileński abp Gintaras Grušas, stojący na czele Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Kolejnego dnia odprawiliśmy Mszę św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył i homilie wygłosił, nuncjusz apostolski na Litwie abp Petar Rajić. Osobiście miło wspominam wizytę w hospicjum prowadzonym przez s. Michaelę Rak, gdzie spotkaliśmy się z Panią Prezydentową Agatą Dudą; miałem tam okazję odwiedzić chorych, pomodlić się za nich, pobłogosławić. Z kolei podczas spotkania z ambasadorem Polski na Litwie Konstantym Radziwiłłem rozmawialiśmy o sytuacji tutejszych Polaków” – podsumował szef ordynariatu polowego WP.
W spotkaniu biskupów polowych i kapelanów wojskowych zorganizowanym przez Radę Konferencji Episkopatów Europy uczestniczyło 10 biskupów oraz delegaci ordynariatów polowych z Europy, ale też i Stanów Zjednoczonych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W imieniu papieża uroczystości beatyfikacyjnej we Fryburgu będzie przewodniczyć kardynał Kurt Koch.
W 1966 roku biskupi Stanów Zjednoczonych ograniczyli ten obowiązek do okresu Wielkiego Postu.
Formuła podjęta przez pomysłodawców i realizatorów od początku znalazła odbiorców.
Caritas Polska przygotowała też specjalny raport “Bezdomność w Polsce”