„Ta ogólna perspektywa daje realistyczną nadzieję, że Synod Biskupów przyniesie wiele dobrych owoców”
Katoliccy biskupi Austrii z zadowoleniem przyjęli przedstawiony 20 czerwca przez Watykan dokument roboczy („Instrumentum laboris”) dotyczący prac XVI zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów. Będzie ono obradowało w październiku br. i w rok później o tej samej porze na temat synodalności Kościoła.
Dokument ten „odnosi się z wielką troską do tego, co wybrzmiało w ostatnich dwóch latach na zgromadzeniach w parafiach, wspólnotach, diecezjach i na szczeblu episkopatów krajowych, a wreszcie na zgromadzeniach kontynentalnych”, stanowiąc „inspirujący program roboczy” dla przyszłego Synodu – oświadczyli biskupi austriaccy 21 bm. na zakończenie swego letniego zebrania w sanktuarium maryjnym w Mariazell.
W sposób szczególny podkreślili, że to „narzędzie robocze” „nie ukrywa ani nie wygładza” różnorodności tematów i obaw ani kontrowersji, sformułowanych i omówionych w ciągu ostatnich dwóch lat, ale raczej przedstawia je w formie pytań przewodnich. Dotyczą one ubóstwa, zmian klimatycznych, migracji, pokoju i pojednania, ale też udziału świeckich w życiu Kościoła oraz dialogu z innymi religiami i wyznaniami.
Nowością jest zasugerowana w pytaniach dla Synodu „dyskusja na temat ewentualnego dostępu do urzędu diakonisy”. Poruszono również sprawy większego udziału kobiet w funkcjach kierowniczych oraz osób niewyświęconych, a także kwestia nowych urzędów lub obowiązkowego celibatu dla księży.
poster
Ten przyjęty w dokumencie roboczym sposób podejścia do poszczególnych zagadnień „zaskakuje i jednocześnie przekonuje”, stwierdzili biskupi. Zwrócili uwagę, że „i tak przedstawiono napięcia, ale w formie pytań jako przedmiot dalszych wyjaśnień”. Zdaniem episkopatu Austrii dokument watykański tłumaczy, że radzenie sobie z napięciami nie jest problemem, który należy rozwiązać, ale darem, który „należy pielęgnować”. „Ta ogólna perspektywa daje realistyczną nadzieję, że Synod Biskupów przyniesie wiele dobrych owoców” – są przekonani autorzy oświadczenia.
Austriacka Konferencja Biskupów potwierdziła, że w XVI zwyczajnym zgromadzeniu ogólnym Synodu Biskupów w Watykanie w październiku br. będą ją reprezentowali: jej przewodniczący abp Franz Lackner i kard. Christoph Schönborn jako członek Rady Synodalnej.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).