Tematem przewodnim Zebrania Plenarnego będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jesteśmy w oczekiwaniu na centralne wydarzenie, które będzie miało miejsce w październiku br. w Rzymie, w wymiarze Kościoła powszechnego, gdzie punktem wyjścia do prac będzie Instrumentum laboris przygotowane na bazie pięciu syntez kontynentalnych – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas briefingu prasowego przed rozpoczęciem obrad 395. Zebrania Plenarnego KEP w Lidzbarku Warmińskim.
„Będziemy gościć przedstawicieli czternastu Konferencji Episkopatów Europy, a pięciu z nich zabierze głos. W swoich przemówieniach podzielą się swoim doświadczeniem Synodu i synodalności w poszczególnych Kościołach” – zaznaczył bp Miziński.
„Wierzę, że to dzielenie się będzie prowadzić do konstruktywnej syntezy, którą zawiozą do Rzymu przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski wybrani i oczekujący na nominację ze strony Ojca Świętego, by wziąć udział w sesji plenarnej Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie w październiku br.” – dodał bp Miziński.
Sekretarz generalny Episkopatu zwrócił również uwagę, że celebracje liturgiczne, które biskupi będą sprawować podczas Zebrania Plenarnego, będą „jednym wielkim dziękczynieniem za Kościół, który jest w Polsce, i za tych, którzy go tworzyli, w sposób szczególny tutaj na Warmii”.
Bp Miziński zauważył, że oprócz tematyki dotyczącej Synodu, biskupi podejmą kwestie ważne dla Kościoła, m.in. przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży. „Bp Grzegorz Suchodolski podzieli się z biskupami tym, na jakim etapie są przygotowania do Światowych Dni Młodzieży i co należy jeszcze uczynić, aby ten udział bardzo liczny młodzieży z Polski był dobrze zorganizowany, i był z jednej strony świadectwem wiary, a z drugiej także promocją Kościoła, który jest w Polsce” – powiedział.
Ponadto biskupi podejmą sprawy Rady ds. Duszpasterstwa Rodziny oraz Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zwłaszcza dokumentu dotyczącego pochówku z urną.
Abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, podkreślił, że motywem zasadniczym zaproszenia biskupów na Warmię był Rok Kopernika, czyli 550. rocznica jego urodzin i 480. rocznica jego śmierci, jak również 780-lecie powstania Archidiecezji Warmińskiej.
„Mikołaj Kopernik związany był z ziemią warmińską w sposób wyjątkowy, 40 lat spędził na Warmii jako kanonik warmiński, w sposób szczególny włączony był w życie Kościoła warmińskiego. Chcemy spotkać się przy jego grobie. Pozostałości po jego życiu i dziele w dużej mierze są dziedzictwem Archidiecezji Warmińskiej. Z dumą podkreślamy tutaj na Warmii, że nikt nie posiada tylu śladów jego obecności co my” – zauważył abp Górzyński.
395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski potrwa do 14 czerwca.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Papież postanowił rozszerzyć na Kościół powszechny kult 16 karmelitanek bosych z Compiègne.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.