Do pokoju między ludźmi, krajami, narodami oraz w naszej ojczyźnie potrzebne jest wzajemne przebaczenie - powiedział w niedzielę kard. Kazimierz Nycz w czasie XVI Święta Dziękczynienia w Warszawie. Jak podkreślił, skoro Bóg przebaczył nam nasze grzechy, to chrześcijanie powinni być zdolni przebaczać.
Centralnym punktem obchodów XVI Święta Dziękczynienia jest msza św. z udziałem członków Episkopatu Polski w Świątyni Opatrzności Bożej. Liturgii przewodniczy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który ustanowił to święto w 2008 r.
Na początku eucharystii odsłonięto i poświęcono ośmiometrową figurę Zmartwychwstałego Chrystusa, która znajduje się w prezbiterium, czyli w centralnym miejscu kościoła.
"To ważny etap od rozpoczęcie siedem lat temu odprawiania w tym kościele najświatlejszej eucharystii" - powiedział kard. Kazimierz Nycz. Wyjaśnił, że w centralnym miejscu świątyni będzie figura Zmartwychwstałego Jezusa, ponieważ "w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa wyraża się najgłębiej Boża Opatrzność".
Kardynał zaznaczył, że zasadnicza intencja tegorocznego Dnia Dziękczynienia to "modlitwa o sprawiedliwy pokój w Ukrainie, ale także między nami, pokój między krajami, narodami, oraz w ojczynie i w naszych sercach".
"Do tego pokoju i pojednani między nami - ludźmi - konieczne jest wzajemne przebaczenie" - wskazał kard. Nycz. "O to, abyśmy się przynajmniej do tego kroku zbliżali, będziemy się modlić" - wskazał. Zwrócił uwagę, że "skoro Bóg przebaczył nam nasze grzechy, to jako chrześcijanie powinniśmy być zdolni przebaczać".
Metropolita warszawski zaapelował także o coraz głębsze poznawanie pontyfikatu Jana Pawła II. "Nie mamy najmniejszej wątpliwości, że te ćwierć wieku Jana Pawła II w Kościele to ogromny wkład w życie Kościoła, świata i naszej ojczyzny" - zaznaczył.
Wspominając postać bł. ks. Frelichowskiego, którego relikwie wniesiono w tegoroczne Święto Dziękczynienia do Świątyni Opatrzności Bożej zachęcił do modlitwy za młode pokolenie.
Eucharystię koncelebrują członkowie Episkopatu, w tym m.in. sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński, metropolita białostocki abp Józef Guzdek, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, metropolita warmiński abp Józef Gurzyński, kard. Stanisław Dziwisz, biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński i biskupi pomocniczy - Grzegorz Suchodolski i Rafał Markowski, bp Michał Janocha i kilkudziesięciu kapłanów.
Obchody XVI Święta Dziękczynienia rozpoczęły się rano procesją z relikwiami patrona harcerzy bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który zginął w obozie w Dachau. Wzięli w niej udział harcerze z 18 krajów, którzy mają swój zjazd modlitewny w stolicy.
W uroczystości biorą także udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz Wojska Polskiego.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.