Naszym priorytetem jest ewangelizacja – powiedział abp. Swiatosław Szewczuk, nowy zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.
„La Croix”: Jak Ksiądz Arcybiskup postrzega więzi między katolickimi Kościołami wschodnimi?
- Wspieram propozycję patriarchy melchickiego Grzegorza III, który wezwał do odbywania dorocznych spotkań wszystkich Kościołów wschodnich.
„La Croix”: Czy dobrą sytuację powołań w waszym Kościele można wytłumaczyć istnieniem żonatego duchowieństwa?
- W naszej tradycji księża się żenią. Ale nie to jest powodem młodego wieku naszego duchowieństwa. Przede wszystkim jesteśmy młodym Kościołem. Gdy byłem w seminarium, mieliśmy 300 kleryków! Po upadku reżimu totalitarnego nasz Kościół okazał się bardzo atrakcyjny. Doświadczyliśmy eksplozji powołań. Jednak zasadniczym powodem ich wzrostu lub spadku nie jest fakt, że księża się żenią lub nie. Powołanie jest darem.
„La Croix”: Jak Ksiądz Arcybiskup postrzega życie polityczne na Ukrainie?
- Naszą nadzieją jest młodzież. Nie wiem kiedy ani jak, ale ujrzymy pojawienie się nowego, dobrego jakościowo pokolenia. A gdy o mnie chodzi, jestem takim samym obywatelem jak wszyscy. Muszę więc szanować prezydenta i oczekuję, że on uszanuje mnie.
„La Croix”: Jakie wyzwania duszpasterskie stoją przed waszym Kościołem?
- Przede wszystkim nowa ewangelizacja: widzimy jak szerzy się sekularyzacja, powinniśmy więc rozwijać skarby [duchowe - KAI], które zostały nam powierzone. Następnie inkulturacja: musimy pracować nad przekładem naszych tekstów liturgicznych, a przekład oznacza inkulturację, wcielenie wartości chrześcijańskich we współczesną kulturę. Wreszcie obecność w życiu społecznym: nauczanie społeczne Kościoła jest fundamentalnym aspektem nowej ewangelizacji.
Rozmawiał Frédéric Mounier („La Croix”)
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
bp Andrzej Jeż odnosi si do ostatnich medialnych publikacji.