Katolicy we Francji przygotowują się do letnich Igrzysk Olimpijskich w przyszłym roku Paryżu. Wczoraj zachęcił ich do tego w specjalnym przesłaniu Papież Franciszek, apelując by dla sportowców i kibiców otworzyli swe kościoły i serca. Ojciec Święty prosił też, aby z tego wielkiego święta sportu nie zostali wykluczeni biedni oraz chorzy. Ze swej strony Episkopat Francji zaprezentował program pod nazwą Holy Games. Określa on, w jaki sposób Kościół chce być obecny na Olimpiadzie.
Będzie to przede wszystkim obecność duszpasterska. Kościół zabiega o możliwość całodobowej posługi kapelanów w wiosce olimpijskiej, gdzie przewidziano utworzenie międzyreligijnego miejsca modlitwy. O duszpasterskie inicjatywy dla sportowców i kibiców zadba kilkanaście parafii dwóch diecezji: Paryża i Saint-Denis. Przygotowane też zostaną projekty, które przy okazji Olimpiady mają wspierać ideę gościnności, braterstwa oraz godności człowieka.
Osobny sektor przygotowań stanowią zabiegi, aby z Olimpiady nie zostali wykluczeni najsłabsi – mówi bp Emmanuel Gobilliard, ordynariusz diecezji Digne, a zarazem delegat Stolicy Apostolskiej na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.
„Chcemy, by z naszej strony dotarł pozytywny przekaz do rządu i prefektury, że jesteśmy do dyspozycji, aby im pomóc. Nie chcemy tworzyć równoległych programów, wiemy jak bardzo to złożone, dlatego pragniemy być na tych igrzyskach, aby sportowcy i kibice nie zostali pozostawieni sami sobie. W Kościele mamy struktury, stowarzyszenia, które mogą w tym pomóc. Z drugiej strony zabiegamy o to, by również publiczność biedniejsza i słabsza mogła uczestniczyć w Igrzyskach. Staramy się uzyskać około stu miejsc na wszystkie wydarzenia. Szukamy tu pomocy zarówno u komitetu organizacyjnego Olimpiady, jak i u sponsorów zdolnych wykupić owe miejsca. W taki sposób będzie to z pożytkiem dla wszystkich: dla organizatorów, dla sponsorów, którzy będą mogli okazać zainteresowanie słabszymi, oraz dla nas, pośredników“ - mówi bp Gobilliard.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.