„Jak mówi powiedzenie: nie ma sensu biec, kiedy jest się na niewłaściwej drodze” – napisał przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Nigerii w odniesieniu do wyborów prezydenckich w tym kraju. Abp Lucius Iwejuru Ugorji podkreślił, że od dawna miano tam nadzieję na demokratyczne procesy odzwierciedlające wolę narodu, ale zamiast tego ludzie podczas głosowania doświadczyli wielu trudności czy nieprawidłowości dalekich od obietnic organizatorów.
Wczoraj ogłoszone oficjalne wyniki odbywających się w sobotę, 25 lutego, wyborów, zgodnie z którymi zwyciężył kandydat partii rządzącej, Bola Ahmed Tinubu, który zastąpi dotychczas urzędującego prezydenta, Muhammadu Buhariego. Nie tylko opozycja, ale również niezależni obserwatorzy odnotowali jednak szereg praktyk oraz wydarzeń podających w wątpliwość legalność odbytego głosowania.
Jak podaje anglojęzyczny katolicki serwis informacyjny Crux, jedną z organizacji wyrażających swoje zaniepokojenie w wyniku przeprowadzonych samodzielnie badań jest Caritas. Przynajmniej w połowie punktów wyborczych w całym kraju nie otwarto lokali na czas. Pojawiły się raporty o celowym przetrzymywaniu lub niszczeniu potrzebnych materiałów, a także o pobiciach ludzi przychodzących na głosowanie. Drogi do niektórych miejscowości tradycyjnie popierających opozycję uczyniono na ten czas nieprzejezdnymi, aby zablokować możliwość wyrażenia swojej woli lokalnej ludności. Ponadto, w części rejonów odnotowano przypadki dopuszczenia do uczestnictwa w głosowaniu nieletnich.
Wobec takich raportów abp Ugorji wzywa komisję wyborczą w imieniu całego episkopatu do zaadresowania tych nieprawidłowości w celu odbudowania zarówno procesów demokratycznych, jak i zaufania społeczeństwa względem instytucji państwowych.
Nigeria znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji nie tylko z powodu niepewnych wyborów. Północne rejony kraju od lat są miejscem walk i napadów terrorystycznych dokonywanych m.in. przez islamistów z Boko Haram czy koczowniczych pasterzy Fulani. Poprzedni prezydent obiecywał, że doprowadzi do wzrostu bezpieczeństwa, ale nie poczynił w tym kierunku odpowiednich kroków, stąd systematycznie tracił poparcie. W związku z dalej szerzącą się przemocą, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie organizuje na 8 marca specjalne spotkanie dwóch kobiet z Nigerii z Ojcem Świętym, aby zwrócić uwagę świata na problemy owego afrykańskiego kraju.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.