Dzieci odprawiają Msze święte w grze „Roblox” - co na to ksiądz?

Dzieci zawsze bawiły się w odprawianie Mszy. Sam Benedykt XVI przyznał, że jako dziecko często bawił się w księdza – powiedział ks. Mateusz Kopa, wikariusz parafii Trzeszczany, komentując internetowy trend, jakim ostatnio stały się Msze święte odprawiane przez dzieci w grze „Roblox”. Swoją popularność nabożeństwa zyskały dzięki udostępnianiu wycinków z gry m.in. na TikToku, gdzie otrzymują liczne lajki i miliony wyświetleń.

Reklama

„Roblox” jest obecnie jedną z najpopularniejszych internetowych platform do tworzenia gier. Powstała w 2006 roku, natomiast największą popularność zyskała podczas pandemii COVID-19. Za jej pośrednictwem użytkownicy mogą w dowolny sposób kreować wirtualną przestrzeń oraz przedmioty z elementów przypominających klocki Lego. Do tak wykreowanej rzeczywistości, można później zaprosić gości – innych graczy.

Nagrania z Mszy św. na „Robloksie” pojawiły się w mediach społecznościowych, co spowodowało duży wzrost zainteresowania tym tematem. Fragmenty gry przedstawiają wirtualne kościoły oraz postacie przypominające księży, ministrantów i wiernych, które odwzorowują udział nabożeństwie. Każda postać w grze kontrolowana jest przez stojącego za nią prawdziwego gracza. W przeszłości w „Robloksie” odbyły się także obrady Sejmu.

Największa społeczność zaangażowana w organizowanie Mszy nosi nazwę „Archidiecezja Gnieźnieńska” i działa już od ośmiu lat. Jej twórcy zaznaczają, że nie ma nic wspólnego z prawdziwą archidiecezją, ale ich celem jest ewangelizacja młodzieży korzystającej z platformy.

Zobacz też: Cyfrowi tubylcy

Swoją opinią na ten temat podzielił się z KAI ks. Mateusz Kopa, wikariusz parafii Trzeszczany (diecezja zamojsko-lubaczowska). Duchowny podkreślił, że sam jako dziecko bawił się w odprawianie Mszy świętej.

- Absolutnie nie mam z tym żadnego problemu. Dzieci zawsze bawił się w Mszę. Pamiętam, że kiedyś byłem w muzeum, w którym można było zobaczyć zabawki dzieci sprzed lat. Były tam również drewniane ołtarze, figurki ministrantów i księży w specjalnie uszytych ornatach. Sam Benedykt XVI przyznał, że jako dziecko często bawił się w księdza – ocenił.

Ks. Mateusz Kopa podkreślił jednak, że obecnie Msze św. na platformie „Roblox” stały się bardzo popularne, a co za tym idzie przyciągają liczne grono różnych odbiorców, również takich, którzy być może będą chcieli naigrawać się z obrzędu liturgicznego. - W grze natomiast nie może dojść do profanacji Ciała i Krwi Jezusa, ponieważ w tym przypadku nie mamy materii sakramentu Eucharystii, tak, że nie ma takiego zagrożenia – dodał.

Zobacz też:

O fenomenie mszy w serwisie Roblox mówi ks. Sebastian Picur

Ks. Sebastian Picur Msza Roblox

Zdaniem kapłana, samo zainteresowanie zagadnieniami związanymi z liturgią, bardzo dobrze świadczą o młodzieży zaangażowanej w tę inicjatywę. - Podoba mi się to, że oni chcą to zrobić dobrze, przynajmniej ci, którzy do tej pory się tym zajmowali. Chłopcy nawzajem się upominają, kiedy widzą błędy. Wczoraj rozmawiałem z kolegą księdzem, który powiedział do mnie: 'Wiesz ja chciałbym żeby księża się tak nawzajem upominali, wskazywali, że gdzieś znaleźli błąd liturgiczny' – powiedział.

Ks. Kopa pozytywnie ocenił również wizualną stronę wykreowanej Mszy – architekturę kościołów, szaty liturgiczne, działa sztuki na ścianach świątyń, a nawet dekoracje świąteczne. - Widziałem jak w grze odwzorowano Klasztor Jasnogórski. Bardzo mnie to zaskoczyło, wygląda identycznie. Widać, że ktoś włożył w to dużo pracy i serca – podsumował kapłan.

Jak wynika z badania Mediapanel, obecnie „Roblox” jest najpopularniejszą w Polsce platformą z grami i o grach. W ubiegłym roku odwiedziło ją jako stronę www i aplikację mobilną 4,7 mln internautów, co dało grze 15,83 proc. zasięgu. Średnio użytkownicy spędzili tam 6 godzin, 13 minut i 16 sekund.

Zobacz też:

O mszy na Roblox a także serialach Wednesday i The Chosen mówi Tomasz Samołyk.

Tomasz Samołyk MSZA W ROBLOX, WEDNESDAY i THE CHOSEN (i dlaczego to wszystko jest ważne)
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama