Abp Gądecki: Benedykt XVI w centrum swego pontyfikatu umieścił zagadnienie Boga i wiary

„Centrum swego pontyfikatu umieścił Benedykt XVI zagadnienie Boga i wiary w ciągłym poszukiwaniu oblicza Pana Jezusa, pomagając wszystkim w poznaniu Go. Obdarzony głęboką wiedzą teologiczną miał zdolność przepracowywania syntez rozjaśniających tematy doktrynalne i duchowe oraz kluczowe zagadnienia życia Kościoła i kultury współczesnej” – mówił abp Stanisław Gądecki.

Reklama

Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. żałobnej w poznańskiej katedrze w intencji zmarłego 31 grudnia 2022 r. papieża seniora.

Mszę św. koncelebrowali poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak, biskup senior Zdzisław Fortuniak, bp senior Romuald Kujawski, biskup Porto Nacional, oraz kapłani. W modlitwie za zmarłego papieża seniora uczestniczyli też klerycy, siostry zakonne, a także licznie zgromadzeni poznaniacy.

W homilii abp Gądecki, przypominając biografię Benedykta XVI, podkreślił, że przed wyborem na papieża Joseph Ratzinger kilkakrotnie odwiedził Polskę.

„Wcześniej w połowie lat 60. jako jeden z niewielu duchownych niemieckich podpisał list tamtejszych katolików świeckich będący reakcją na odpowiedź Episkopatu Niemiec na list biskupów polskich ze słynną formułą: „Przebaczamy i udzielamy przebaczenia” – zaznaczył metropolita poznański.

Przeczytaj:  Abp Chaput: Kościołowi będzie brakować wpływu Benedykta XVI

Zauważył, że inicjatywa ta spotkała się z ostracyzmem w szerokich kręgach w Niemczech. „Stało się tak, ponieważ postulat uznania granicy na Odrze był nie do przyjęcia dla niemieckich przesiedleńców” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański przypomniał, że Benedykt XVI umocnił i rozbudował kontakty ekumeniczne i międzyreligijne, a jeszcze jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczał, że „ważnym zadaniem w działalności ekumenicznej jest nieustanne szukanie jedności w różnorodności”.

„W swym przemówieniu inauguracyjnym papież senior wśród priorytetów swego pontyfikatu wymienił sprawę jedności chrześcijan, która nie może jednak podważać doktryny Kościoła” – stwierdził przewodniczący KEP.

Metropolita poznański zwrócił też uwagę na troskę papieża o małżeństwo i rodzinę.

„Wszyscy wiemy – mówił – jak zagrożone są dzisiaj małżeństwo i rodzina: z jednej strony poprzez niszczenie jego nierozerwalności na skutek coraz łatwiejszego rozwodu, z drugiej strony za pomocą nowego i coraz bardziej rozpowszechnionego stylu życia – kohabitacji mężczyzny z kobietą bez prawnej formy małżeństwa, ‘małżeństwo na próbę’, aż po pseudomałżeństwo osób tej samej płci, są wyrazem anarchicznej wolności, którą przedstawia się jako wyzwolenie człowieka” – przypomniał słowa papieża seniora z 2004 r.

Przewodniczący KEP podkreślił także, że Benedykt XVI konsekwentnie dążył do oczyszczenia Kościoła z przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich.

„Ciężkim rokiem dla niego był 2010, gdy wystosował list do katolików Irlandii w związku z przypadkami nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Podkreślał, że „bycie księdzem jest nie do pogodzenia z nadużyciami seksualnymi” – zaznaczył abp Gądecki.

Dziękując zgromadzonym w poznańskiej katedrze, podkreślił, że „wielu obecnych zawdzięcza niemało słowom i postawie Benedykta XVI”, a ich obecność jest „pamięcią serca”.

Benedykt XVI zmarł 31 grudnia ub. roku o godz. 9.34 w klasztoru Mater Ecclesiae. Miejsce to papież senior wybrał na swoją siedzibę po zrzeczeniu się posługi Piotrowej w 2013 roku. Papież senior zmarł w wieku 95 lat. Jego pogrzeb odbył się 5 stycznia w Grotach Watykańskich.

Żegnamy Benedykta XVI - teksty, analizy, zdjęcia

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7