„Ten rok rozpoczął się bardzo głośno: z aktywnymi atakami rosyjskich rakiet oraz dronów na nasze miasta i wioski” – wskazał dziś abp Światosław Szewczuk. Jak podkreślił hierarcha, epicentrum ostatnich ostrzałów stanowi ukraińska stolica, Kijów, gdzie tylko ostatniej nocy doliczono się prób dokonania zniszczeń przy pomocy 22 bezzałogowych maszyn. Trwają także zaciekłe walki na froncie. Ale my dalej będziemy żyć dla Boga i ojczyzny – zaznaczył zwierzchnik miejscowych grekokatolików.
Abp Szewczuk zachęcał w dzisiejszym orędziu swoich wiernych do duchowego przygotowania się do Bożego Narodzenia również w warunkach wojennych. Zgodnie z kalendarzem juliańskim większość ludności na Ukrainie obchodzi to święto pod koniec obecnego tygodnia, 7 stycznia. Ale ostatecznie, jak wskazał hierarcha, w chrześcijańskiej wierze chodzi o bycie zawsze gotowym na przyjście Pana, niezależnie od daty.
OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę
Abp Szewczuk: chciejmy być zawsze otwarci na Boga, który przychodzi
„Nasze życie nieustannie podlega zmianom: przepływa, wiruje, my rośniemy, rozwijamy się, starzejemy, przyjmujemy nowe poglądy, sposoby działania. Stąd Pan ciągle szuka nowych dróg, nowych możliwości przychodzenia do nas. Od nas zależy gotowość do spotkania Boga w różnych okolicznościach naszego życia. Tak ważną dla spotkania Chrystusa, który ma się narodzić w Betlejem, jest nasza otwartość, nasza gotowość do przyjęcia Go wtedy, kiedy On do nas przybywa, nawet jeśli to zostanie spełnione w bardzo niespodziewany przez nas sposób – mówił abp Szewczuk. – Obecnie Pan przychodzi, aby narodzić się między nami, w Betlejem judzkim naszego serca: Pan przychodzi do Ukrainy. Boże, błogosław nasz bardzo cierpiący naród! Błogosław nasze dziewczyny i chłopaków na froncie! Ty stale do nas przychodzisz: przybądź to ludzi, od których chcą ukraść Boże Narodzenie! Przyjdź do naszych jeńców wojennych, do naszych braci i sióstr na terytoriach okupowanych! Przyjdź przez zamknięte drzwi ludzkich serc, przez zamknięte drzwi więzień oraz katowni! Boże, przyjdź, narodź się dziś w ciele ukraińskiego narodu!“
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Praca nad dialogiem „nie została zakończona”, ale „dopiero się zaczyna”.