Odmienna jest sytuacja uchodźców, którzy przybywają z innych stref wojennych poza Europą
Podsumowując spotkanie Papieża z prezydium COMECE, sekretarz generalny Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej stwierdził, że jednym z tematów była kwestia uchodźców z Ukrainy, wobec których po raz pierwszy na Starym Kontynencie wprowadzono protokół zapewniający tym uchodźcom wszelkie udogodnienia, m.in. dostęp do publicznej służby zdrowia oraz edukacji.
Ks. Manuel Barrios podkreślił, że Europa dała przykład, jak można przyjmować uchodźców uciekających przed wojnami. W rozmowie z Radiem Watykańskim mówił o wielkiej trosce Papieża o Ukrainę.
„Papież prosił COMECE, o uczynienie wojny na Ukrainie swoim priorytetem, nie chodzi jedynie o temat konfliktu, o to, jak jest on poważny i wezwania, które prowadzimy i będziemy kontynuować w sprawie zawieszenia broni. Wojna przynosi wiele innych problemów, które dotyczą nas wszystkich, takich jak kryzys energetyczny, wzrost cen i kryzys uchodźczy. Papież mówił o idei Europy zjednoczonej w różnorodności, wskazywał, że należy szanować kultury różnych krajów – zaznaczył ks. Barrios. - Myślę, że jest to bardzo ważne przesłanie, które Franciszek przekazał nam dla naszej pracy w COMECE, ponieważ powiedział nam, że ojcowie założyciele Europy mieli ideę, iż Europa to harmonia między różnymi krajami, które tworzą Unię Europejską, z całym jej bogactwem i ze wszystkimi różnicami, i że to powinno być utrzymane.“
Sekretarz generalny COMECE zauważył, że odmienna jest sytuacja uchodźców, którzy przybywają z innych stref wojennych poza Europą i którzy próbują dostać się do Unii Europejskiej. „Dla nich istnieje pakt o migracji i azylu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską i pracujemy nad nim, z ramienia COMECE, ponieważ uważamy, że ważne jest, aby ta propozycja została podjęta, pomimo tego, iż jest wiele opóźnień i wiele oporów” – stwierdził Barrios. Zauważył zarazem, że w kwestii migracji Unia Europejska wciąż nie zdołała wypracować satysfakcjonującej polityki.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).