To kolejny krok w reformie watykańskich finansów, a także konsekwencja ogólnej reformy Kurii Rzymskiej
Ojciec Święty wydał List apostolski w formie motu proprio regulujący działalność różnych funduszy, fundacji i podmiotów, które powstały w ramach instytucji Kurii Rzymskiej i są one od nich zależne. To kolejny krok w reformie watykańskich finansów, a także konsekwencja ogólnej reformy Kurii Rzymskiej na mocy Konstytucji apostolskiej Predicate Evangelium.
Franciszek zauważa, że choć omawiane podmioty posiadają formalnie odrębną osobowość prawną i pewną autonomię administracyjną, to jednak służą one realizacji celów właściwych dla instytucji kurialnych w służbie Następcy Piotra. Ponieważ ich dobra doczesne należą do majątku Stolicy Apostolskiej, konieczne jest, aby nie tylko podlegały nadzorowi tych organów, od których są zależne, lecz również kontroli instytucji ekonomicznych Kurii Rzymskiej. Papież zaznacza, że rozporządzenia te nie dotyczą innych fundacji, stowarzyszeń i podmiotów non-profit, które choć maja siedzibę w Państwie Watykańskim, to jednak powstały z inicjatywy osób prywatnych i nie służą realizacji celów właściwych dla instytucji Kurii Rzymskiej.
Motu proprio składa się z ośmiu artykułów. Trzeci dotyczy nadzoru w sprawach gospodarczo-finansowych, stanowiąc, że Sekretariat ds. Ekonomii sprawuje nadzór i kontrolę nad wspomnianymi osobami prawnymi zgodnie ze swoim statutem oraz decyduje o zastosowaniu przez nie odpowiednich środków w celu zapobiegania i zwalczania działalności przestępczej. Artykuły czwarty i piąty regulują rejestry księgowe i wymianę informacji. Artykuł szósty dotyczy likwidacji tych podmiotów na mocy dekretu instytucji kurialnej, od której są kanonicznie zależne.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.