Papież o międzynarodowych reperkusjach wojny na Ukrainie

Na ogólnoświatowe konsekwencje wojny na Ukrainie zwrócił uwagę Papież w przesłaniu na Rome MED Dialogues. Jest to trwająca w Rzymie doroczna konferencja wysokiego szczebla o geopolityce śródziemnomorskiej. Organizuje ją włoskie ministerstwo spraw zagranicznych.

W przesłaniu do polityków i uczonych Papież zwrócił szczególną uwagę na międzynarodowe reperkusje rosyjskiej agresji. Franciszek wspomniał w pierwszym rzędzie o niewypowiedzianych szkodach wyrządzonych przez bezpośrednie działania militarne w postaci licznych ofiar zarówno wśród ludności cywilnej, jak i żołnierzy. Ponadto wielu niewinnych ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów i straciło swoje mienie. Natomiast w skali międzynarodowej wojna ta spowodowała kryzys energetyczny, finansowy, humanitarny i żywnościowy. Konflikt w Europie Wschodniej ma ogromne reperkusje w krajach Afryki Północnej, które w 80 proc. są uzależnione od zboża z Ukrainy lub Rosji. Ten kryzys wzywa nas do rozpatrywania całej sytuacji z perspektywy globalnej, tak jak globalne są jego skutki – napisał Franciszek.

Mówiąc z kolei o wielorakich problemach, z którymi borykają się dzisiaj kraje basenu Morza Śródziemnego, Papież zwrócił uwagę na kryzys migracyjny. Podkreślił, że niezdolność do znalezienia wspólnych rozwiązań w zakresie mobilności ludzi w regionie nadal skutkuje niedopuszczalną i prawie zawsze możliwą do uniknięcia utratą życia. Zdaniem Papieża migracja jest niezbędna dla dobrobytu tego obszaru i nie można jej zatrzymać. „Dlatego w interesie wszystkich stron leży znalezienie integracyjnego i korzystnego dla wszystkich rozwiązania, które zapewni zarówno godność ludzką, jak i wspólny dobrobyt”.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 1 2 3 4